KRNOV | Také Domov pro seniory Krnov se letos připojil k dalšímu ročníku projektu Ježíškova vnoučata, jehož cílem je udělat radost seniorům prostřednictvím splnění jejich přání, a to nejen o Vánocích.

Foto: ilustrační – Pixabay

Projekt Českého rozhlasu začal v roce 2016 přáními prvních šesti stovek seniorů a od té doby se jich podařilo splnit na 70 tisíc. Zapojit se může každý prostřednictvím stránek jeziskovavnoucata.rozhlas.cz, kde jsou zveřejněna přání seniorů z domovů a stacionářů z celé České republiky. Stačí si jen vybrat některý z dárků či zážitků, vyplnit údaje potřebné pro rezervaci a v e-mailu následně zájemce obdrží další informace.

„Rezervujte si dárky i zážitky až ve chvíli, kdy jste o své touze, možnosti a schopnosti potěšit seniora skutečně přesvědčeni. Byla by škoda vzbudit falešné nadšení a naději u člověka, který po letech uvěřil v kouzlo Vánoc. Případné zlomené srdce jsme raději pojistili tím, že pokud přání, které jste si vybrali, nesplníte do čtrnácti dnů, pak se automaticky uvolní pro rezervaci dalšímu dárci. Děkujeme za pochopení,“ vysvětlují organizátoři.

Na stránkách projektu už jsou nyní i přání klientů Domova pro seniory Krnov, jako například vystoupení kouzelníka nebo nový notebook. Přibývat budou další, protože seznam se plní průběžně, podle času a možností personálu, který s klienty jejich přání sepisuje a vkládá do systému. „Nezoufejte, když budou zrovna rozebraná. Nakoukněte se do seznamu třeba za hodinu či další den. Přibývat budou stále, až do Vánoc,“ upozorňují organizátoři.

Krnovský domov pro seniory se k projektu poprvé připojil v roce 2018 a každoročně mají jeho klienti kolem dvou stovek přání, která se většinou vyplní. „Letos jich v závěru listopadu bylo už 250 a kromě kosmetiky, povlečení či hudebního nástroje jsou mezi nimi i zážitky, jako například návštěva zdravotních klaunů, taneční terapie s Petrem Veletou nebo vystoupení operní pěvkyně Ilony Rédlové,“ vyjmenovává vedoucí úseku sociálního a kvality Sylva Krejčí s tím, že se Ježíškovým vnoučatům už se také podařilo vyplnit méně obvyklá přání, jako byl vyhlídkový let nad Krnovem nebo projížďka vojenským vozidlem.

Zaměstnanci domova se přáními začínají zabývat vždy na konci září, kdy je asi nejdůležitější vysvětlit všem, kdo projekt neznají, proč je vlastně chce obdarovat někdo cizí. Určitý čas pak také zabere administrativa spojená s projektem. „Výsledek však vždy stojí za to a je to velká nálož emocí. Je krásné, že úplně cizí lidé chtějí potěšit někoho, koho neznají a ani neví, jak vypadá. O to krásnější pak je, když Ježíškovo vnouče pošle s dárkem i svou fotografii, takže obdarovaný zná i jeho podobu,“ dodává Sylva Krejčí.

Také letos je možné přispět jakoukoliv částkou i do veřejné sbírky Ježíškova vnoučata, ze které jsou pak hrazena nákladnější a zážitková přání v průběhu celého roku.

Zdroj: MěÚ Krnov