ČR I přes veškerá úskalí letošního roku se blíží předvánoční čas. V tomto období si všichni začínáme uvědomovat tu magickou sílu Vánoc. Žijeme v očekávání, těšíme se na čas strávený s rodinou a svými blízkými, a tak se stává, že ztrácíme svou obezřetnost, na které v průběhu roku tolik lpíme. Bohužel i v tento čas se najdou takoví, kteří se právě toho snaží zneužít. Nejohroženějšími se stávají naši senioři.

Foto: ilustrační – Pixabay

S jiskrami v očích, s naspořenými penězi ze svého důchodu chtějí obdarovat své blízké a často vyrážejí do nákupních center s velkými obnosy peněz ve svých peněženkách pečlivě uložených v kabelkách a nákupních taškách. V nepřeberném množství dnešních nabídek, a to nejen obchodních domů, stojí před regály plnými různého zboží, mačkajíc se v davu dalších nakupujících odkládají kabelky do nákupních vozíků a po očku sledují vystavené zboží. To je však ten okamžik, po kterém poté se slzami v očích sdělují bezpečnostní službě, že byli okradeni.

Dnešní senioři však nemusejí o své úspory přijít pouze odcizením peněženky. Řada dnešních seniorů se pohybuje v internetovém prostředí, ať již z nutnosti doby, kdy alespoň tímto způsobem mohou komunikovat se svými blízkými. Není nic jednoduššího než ceny nabízeného zboží v kamenných obchodech srovnat s cenami různých srovnávacích portálů na internetu. E-shopy vedou prim, jsou přehledné, jednoduše pár kliky si nakoupíme zboží, které je nám doručeno až do tepla domova. Ovšem i tato forma nákupu nese svá rizika. Sice se nepotkáme tváří tvář případnému zloději, ale také můžeme přijít o své úspory. Jedním z doporučení je, pokud to ovšem daný e-shop povoluje, nakupovat na dobírku a neplatit za dané zboží předem. Mohlo by se totiž stát, že se se svým nákupem nikdy nesetkáte. Samozřejmě lze nalézt i různé recenze na daný obchod, ale přiznejme si, kdo tyto recenze čte? Mějte také na paměti, že neuvádíme svá čísla občanských průkazů nebo celá rodná čísla. Taková sdělení by nám do budoucna mohla přinést nejeden problém, jako třeba fiktivní výzvy k uhrazení finanční částky.

Nadchází také doba dobročinných sbírek různých podob, před Vánoci jsme všichni trochu více naladěni na vlnu pomáhání ostatním. U dveří nám může zazvonit kdokoliv třeba i osoba prokazující se danou společností, která např. sbírku zaštiťuje. Vstupní dveře bytů jsou většinou opatřeny kukátky, využívejte je, než někomu otevřete dveře bytu. Nevpouštějte do bytu ani domu cizí osoby. Pokud již k tomu došlo, nenechávejte tyto osoby nikdy o samotě, nedovolte, aby se vám volně pohybovali po Vašem bytě. Neodcházejte od nich k místům, kde máte uloženy své úspory. Neukazujte, kolik peněz máte v peněžence. Ostatně ani informaci kolik peněz jste si naspořili, nikdy nikomu nesdělujte. Úspory jsou pouze Vaše!!!

Knižní publikace „Černá kronika aneb ze soudních síní“ policie Moravskoslezského kraje poutavým způsobem vypráví příběhy seniorů, ne však vždy se šťastným koncem. Kniha, plná poutavých příběhů, již byla v uplynulém období distribuována do všech knihoven obcí s rozšířenou působností v Moravskoslezském kraji. Knihou také disponují některé spolky seniorů či domovy pro seniory, ve kterých proběhly preventivní besedy s preventisty Moravskoslezského kraje.

Mysleli jsme i na ty, kterým už v pokročilém věku neslouží zrak a pro ty byla kniha namluvena a vydána jako audiokniha.

Jako poslední novinku moravskoslezská police představila didaktickou hru nazvanou „Kterak se obětí nestáti“. Hrát ji může dva až šest hráčů ve věku od šesti let. Obsahuje oboustrannou hrací desku, hrací kostky, figurky, herní karty a pravidla. Jedna strana hrací desky se věnuje oblasti vlastního bezpečí, kritickým situacím doma i venku a druhá strana náleží tématu kybernetické bezpečnosti, tedy jak se bezpečně chovat v on-line prostředí.

Cílem projektu je seznámit veřejnost se základními pravidly bezpečného chování, aby se nestala obětí trestného činu. Hra je určena k distribuci určeným subjektům jako jsou základní školy, kluby seniorů, zařízení pro seniory, knihovny obcí s rozšířenou působností.

V případě zájmu o tuto novou hru nás mohou kontaktovat prostřednictvím e-mailu krpt.prevence@pcr.cz. Distribuce hry bude zajištěna do vyčerpání zásob.

Tradičně máme pro seniory v rámci preventivní činnosti připraveny k dispozici také drobnosti v podobě křížovek či zvětšovacích lup pro lepší čtení.

S přáním klidného prožití svátků Vánočních a nejen jich…

Zdroj: Policie ČR