MSK | ​Každoroční zhodnocení výsledků činnosti uplynulého roku se uskutečnilo také na Celním úřadu pro Moravskoslezský kraj. Hlavní, rozhodně ne však jedinou, činností celní správy je výběr cla, spotřebních daní a pokut v dělené správě. V této fiskální rovině s přínosem bezmála 2,5 mld. Kč je Celní úřad pro Moravskoslezský kraj jedním z nejefektivnějších úřadů v republice.  

Foto: Celní správa

 

Největší mírou k naplnění několikamiliardových příjmů do státního rozpočtu přispěla práce krajských celníků v oblastech výběru cla s příjmem přesahujícím jednu miliardu. Podobných čísel dosáhli i v příjmech z ekologických daní a ve vybraných poplatcích a pokutách v tzv. dělené správě. Kompetence dělené správy znamená, že celní úřad vybírá, případně vymáhá, některé poplatky a pokuty uložené jinými správními úřady. Největším plátcem cla v našem regionu je nošovická automobilka Hyundai a s ní spojení výrobci automobilových komponentů.

Krajovou zvláštností je Letiště Leoše Janáčka, které je pro celní správu zajímavé především z pohledu nákladních letů ve vztahu k mezinárodní přepravě zboží. Letecky se tak každoročně přepraví okolo 15 tisíc tun exportních a importních zásilek. Dvacetiprocentní nárůst v loňském roce zaznamenali celníci také v počtu odbavených cestujících. K odletu do cíle své cesty si mošnovské letiště vybralo přes 340 000 lidí.

S přímým výkonem pracovníků celního úřadu se mohou často setkat také řidiči na krajských silnicích. Moravskoslezští celníci loni na zpoplatněných komunikacích vybrali pokuty za nezaplacené dálniční známky a mýto přes pět a půl milionu korun. Hojně kontrolovanou oblastí v Moravskoslezském kraji jsou nelegální herny, ve kterých celníci zajistili 80 kusů herních technických zařízení. Úspěšní byli také v ochraně práv duševního vlastnictví. V obchodech, provozovnách, ale i v tajných skrýších objevili padělky značkového zboží, hraček, parfémů a textilu v hodnotě přesahující 12 milionů korun. V loňském roce dělaly celníkům starosti také časté dovozy nezdaněných cigaret a tabákových výrobků převážně z Polska. Hodnota tohoto nezdaněného kontrabandu činila bezmála půl milionu korun. Právě nezdaněné cigarety, padělky zboží a nelegální herny zaměstnávají krajské celníky nejčastěji.

Foto: Celní správa