RÝMAŘOV | Policisté ze Skupiny dopravních nehod Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Bruntále v této chvíli intenzivně prošetřují případ dopravní nehody, ke které došlo v blíže neustanovené době mezi jednadvacátou hodinou večerní 30. ledna a sedmou hodinou ranní 31. ledna letošního roku na ulici Třída Hrdinů v Rýmařově.

Foto: ilustrační – Pixabay

„V té době dosud neznámý řidič blíže neustanoveným motorovým vozidlem (mělo by se jednat o nákladní automobil) projížděl okolo jednoho z domů, přičemž si s největší pravděpodobností před jízdou řádně neočistil svůj dopravní prostředek a při jízdě z jeho vozu odlétlo větší množství ledu, které dopadlo na zde zaparkované osobní motorové vozidlo tovární značky Citroën Xsara Picasso,” sdělil mluvčí policie René Černohorský.

„Aniž by tato skutečnost byla nahlášena policistům či majiteli osobního automobilu, neznámá osoba odejela neznámo kam. Ke zranění žádné ze zúčastněných osob s největší pravděpodobností nedošlo a dosavadně vyčíslená hmotná škoda na majetku činí nejméně 15 tisíc korun,” uvedl dále Černohorský.

Jakékoli informace, které by vedly k objasnění případu a k řádnému zadokumentování spisového materiálu tak lze telefonicky sdělit, byť i anonymně, na bruntálská policejní čísla 974 731 250 či 974 731 251 případně kdykoli na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

Všeobecné informace a preventivní rady:

Sníh a led nemá na jedoucím motorovém i přípojném vozidle co dělat 

I když je pro řidiče počasí letošní zimní sezóny doposud docela velmi přívětivé, přesto policisté upozorňují širokou veřejnost na některé povinnosti, a to v souvislosti s provozem na pozemních komunikacích.

Zákon o silničním provozu č. 361/2000 Sb. – zákon o provozu na pozemních komunikacích

  • 5 – Povinnosti řidiče 

(2) Řidič nesmí 

  1. i) řídit vozidlo, na němž jsou nečistoty, námraza nebo sníh, které zabraňují výhledu z místa řidiče vpřed, vzad a do stran,
  2. j) řídit vozidlo, na němž nebo na jehož nákladu je led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích

Policisté tímto apelují na řidiče motorových vozidel všech skupin (jednostopých i dvoustopých -osobních, dodávkových, nákladních, souprav, speciálních…), aby neohrožovali bezpečnost a plynulost silničního provozu a před výjezdem vždy svůj dopravní prostředek řádně zkontrolovali a odstranili z vozu sníh, námrazu, led a jiné nečistoty. Řidiči by před jízdou měli odstranit sněhovou vrstvu či námrazu z povrchu celého vozidla, tedy z karosérie včetně všech oken tak, aby byl zajištěn řádný výhled z automobilu. Řádně očistit je zapotřebí i zpětná zrcátka, přední a zadní světlomety, ukazatele směru a obě registrační značky. Řidiči nákladních vozidel a souprav, zejména s plachtovou střechou, musí věnovat pozornost tomu, zda se na střeše nevytvořil led, který by při odtržení a případném pádu mohl způsobit vážné problémy na životě, zdraví a majetku osob.

V rámci zpomalení a zklidnění dopravy jsou na mnohých místech v jednotlivých městech a obcích vybudovány kruhové objezdy, kde v zimních měsících dochází ke kolizním situacím v dopravě v souvislosti s nebezpečím pádu sněhu a ledu převážně z přívěsů a návěsů nákladních automobilů. Odstředivá síla při zatáčení na křižovatce s kruhovým objezdem nebo při odbočování nezřídka způsobí odlétnutí sněhu nebo ledu na ostatní účastníky silničního provozu, tedy na řidiče jiných vozidel, ale i na chodce, cyklisty a motocyklisty.

Ze zákona o provozu na pozemních komunikacích zcela zřejmě vyplývá, že řidič nesmí řídit vozidlo, na němž jsou nečistoty, námraza nebo sníh, které zabraňují výhledu z místa řidiče vpřed, vzad a do stran. Dále řidič nesmí řídit vozidlo, na němž nebo na jehož nákladu je led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost ostatních účastníků silničního provozu. V případě nedodržení této zákonné povinnosti se tak řidič dopouští přestupku v dopravě, za který mu mohou policisté v příkazním (blokovém) řízení na místě uložit pokutu až do výše 2 tisíc korun a ve správním řízení může být potrestán sankcí až do výše 2 a půl tisíc korun. 

Před každou jízdou je nutné očistit:

  • celou karoserii, včetně střechy a nákladu (střešního nosiče, plachty na vozíku apod.)
  • všechna světla a odrazky
  • všechna okna a vnější zrcátka
  • registrační značku a označení státu
  • vyznačení nejvyšší povolené rychlosti

V zimních měsících se teploty běžně pohybují kolem nuly, někdy i pod bod mrazu. Ve vyšších polohách často sněží, v nižších zase padá sníh s mrznoucím deštěm. Na silnicích je zapotřebí počítat s ledem a sněhem, případně s náledím či se sněhovou břečkou. To, že řidič někam vyjede po čisté a suché silnici neznamená, že tomu tak bude i při jízdě zpět. Zimní pneumatiky s řádným dezénem jsou v tomto ročním období zcela nutné, tak jako stěrka (škrabadlo) skel a zimní směs ve funkčním odstřikovači oken. Ve vozidle je vhodné mít také k dispozici smetáček a malou lopatku, což se může účinně hodit při větším nánosu sněhu. Policisté také doporučují, aby si řidiči při jízdě za řádně neočištěným vozem či soupravou vozidel vždy ponechávali větší odstup, a to pro případ pádu sněhu nebo ledu z kapoty nebo plachty před ním jedoucího dopravního prostředku.

I v následujících dnech, týdnech a měsících budou takové to obdobné dopravní akce probíhat, a to nejen v okresech Opava, Bruntál a Nový Jičín, ale také v dalších jednotlivých okresech Moravskoslezského kraje.

Zdroj: Policie ČR