ČR | Některé gelové chladicí vložky do termotašek mohou obsahovat zdraví ohrožující látku. Takové výrobky nepatří do dětských rukou ani do směsného odpadu.

Foto: ilustrační STA Bruntálsko

Chladicí gely používané v termotaškách většinou obsahují vodu, sůl (chlorid sodný), která má za úkol snížit bod mrazu a také nemrznoucí látku propylenglykol, v potravinářství známý pod označením E1520. V chladicích taškách je poměrně neškodný. Kromě zmíněných látek gely obsahují také potravinářské barvivo a konzervanty.

Bohužel však existují i chladivé vložky, před kterými byste se měli mít na pozoru. Obsahují totiž jedovatý ethylenglykol, látku, kterou možná znáte z nemrznoucích kapalin pro automobily. Nepříjemnou zprávu odvysílala švýcarská veřejnoprávní televize SRF. Ethylenglykol je sloučenina bez barvy a zápachu a má nasládlou chuť.

Právě sladká chuť představuje potenciální nebezpečí. Po požití následuje zvracení, acidobazická nerovnováha (metabolická acidóza) a také kardiovaskulární poruchy či selhání ledvin. S chladicími sáčky obsahujícími ethylenglykol by si proto rozhodně neměly hrát děti. Dítě, které požije gel z porušeného sáčku, potřebuje vyhledat lékařskou pomoc.

Chladicí náplně termotašek s obsahem ethylenglykolu nelze vyhazovat do běžného komunálního odpadu. Na vině je jedovatost a vysoká hořlavost ethylenglykolu. Chladících náplní s obsahem toxické látky naštěstí není mnoho, obvykle ale nejsou rozeznatelné pouhým pohledem. Chcete-li si být jisti neškodností vložek do své termotašky, můžete si je vyrobit sami. Rozmíchejte dobře po půl skleničce soli a kukuřičného škrobu ve dvou sklenicích vody a za stálého míchání uveďte k varu. Zhoustlou směs můžete přibarvit potravinovým barvivem. Po vychladnutí ji vlijte do pevného zavíracího sáčku, promačkejte a máte hotovo.

Zdroj: dTest

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.