KRÁLICKÝ SNĚŽNÍK | Tahle hora coby nejvyšší bod stejnojmenného pohoří v České republice, která se nachází na hranici s Polskem, představuje pro vyznavače horské turistiky nejen z Moravskoslezského kraje zajímavou alternativu pro jejich toulky. Čím dokáže uchvátit?

Výstup na Králický sněžník je plný skvělých panoramat

Foto: Michal Novotný

Pokud hledáme fakta, tak nejvyšší bod Králického Sněžníku leží 1424 metrů nad mořem, v žebříčku českých tisícovek patří této hoře 11. místo (z vrcholů ležících mimo Krkonoše a Hrubý Jeseník je to potom jednička). Na vrcholu není postavena žádná stavba (stála tu kdysi rozhledna, ta ale byla v 70. letech zbořena). Zřejmě největším lákadlem zdolání této hory je pramen Moravy, který je situován těsně pod vrcholem ve výšce 1380 metrů.

Dva tipy pro zdolání Králického Sněžníku

1. Po Naučné stezce Králický Sněžník (z Dolní Moravy)

Délka: cca 10 km (jen tam), po žluté

Náročnost: těžká

I když první část naučné stezky vede malebným údolím Moravy a je takříkajíc na pohodu, v druhé části (rozcestník Pod Vilemínou) se začne cesta nepříjemně zvedat. A poslední část (rozcestník Franciska) znamená vzhledem ke svému kamenitému profilu mít dobré boty.

2. Po Naučné stezce Králický Sněžník (ze Stříbrnic)

Délka: cca 7 km (jen tam), po žluté, poté po červené

Náročnost: těžká

Trasa ze Stříbrnic není tak vyhledávaná – je sice kratší, nicméně hned od začátku se nepříjemně zvedá. Lesnaté pasáže však střídají průhledy dolů, které vrcholí po rozcestníku na Adéliným pramenem, kde se vydáte po hřebenové cestě. Většinou tam hodně fouká, nicméně fajnšmekrům tuto trasu vřele doporučuji.