ČR | Výlet do Českého středohoří může v zimních měsících představovat zajímavou turistickou alternativu. A pokud si za cíl zvolíte nejvyšší vrchol Milešovku, budete mile překvapeni nejenom zajímavým výstupem, ale především výhledem, který se vám naskytne.

Foto: Michal Novotný

Milešovka je nejvyšší hora Českého středohoří, její vrchol leží ve výšce 837 metrů nad mořem. Statisticky patří k místům s nejdrsnějším podnebím v Čechách (průměrně je zde pouhých osm dní v roce bezvětrných). Dnes je na vrcholu hory umístěno stálé meteorologické pracoviště Ústavu fyziky atmosféry, který je součástí Akademie věd ČR, ale také restaurace s lákavou nabídkou.

Jak se tam dostat?

Vlakem do Prahy, poté do Lovosic. Přestoupit na lokálku, pro delší trasu malebným Oparenským údolím vystoupit ve stanici Opárno (tam a zpět cca 19 km), pro odpolední výšlap vystoupit ve Velemíně (tam a zpět cca 10 km).

Ačkoliv se jedná o příjemnou procházku, poslední zhruba 1,3 km vás pořádně prověří – vystoupáte 232 výškových metrů. Ale nahoře na vás mohou čekat úchvatná panoramata.