BRUNTÁL, JESENÍKY | Kamenné moře a kamenné proudy. I takové spojení patří k výraznému skalnímu útvaru Ztracené kameny (1250 m. n. m.), které se nachází na zelené turistické značce Jelení studánka až Skřítek.

Foto: Michal Novotný

Udělat si sem výlet znamená mít vzhledem k terénu především dobré boty a vzhledem k profilu se může hodit náhradní triko. K tomuto místu se údajně vztahuje pověst, že stovky kamenů, tolik příznačných pro toto místo, sem vysypal čert ze svých bot, když honil místního sedláka. Co je pravdy na této pověsti, se již asi těžko dozvíme, jisté je, že po překonání dávky výškových metrů na vás čekají opravdu nezapomenutelná panoramata a v příhodnou roční dobu také borůvkové pokušení).

Výlet na Ztracené kameny

– Odpolední procházka (autem k motorestu Skřítek, tam a zpět cca 7 km, tam se připravte na cca 300 výškových metrů); Z Bruntálu zhruba půl hodinky autem.

– Celodenní výlet (autem ke Hvězdě, případně k Ovčárně – možné využít kyvadlovou autobusovou dopravu z Hvězdy; cca 17 km. Tam a zase zpět.

– TIP: jako zastávka při celodenním přechodu – pokud nechcete jít stejnou trasou dvakrát, zkuste přejít celou Naučnou stezku Po hřebenech – světem horských luk. Autobusem z Bruntálu do Karlovy Studánky (cca 45 minut), nahoru údolím Bílé Opavy, případně po zelené stezce. Poté již přes naučnou stezkou s cílem Na Skřítku. Čeká vás cca 18 km, 700 výškových metrů stoupání a 700 klesání. Ze Skřítku poté autobusem do Bruntálu za cca 45 minut.