JANOV, MĚSTO ALBRECHTICE, VALŠTEJN (FOTO, VIDEO) | Přes patnáct jednotek hasičů zasahovalo u rozsáhlého požáru v lese mezi Janovem a místní částí Valštejn ve Městě Albrechticích. Shořelo tam 6,5 hektarů! S likvidací požáru pomáhal i policejní vrtulník.

Minulý týden, ve středu 22. srpna 2018 před 13. hodinou, byl oznámen na tísňovou linku požár lesa a lesního porostu v oblasti pro pěší turistiku zvané Kraví Hora, kterou najdeme mezi Janovem na Osoblažsku a místní částí Valštejn ve Městě Albrechticích na Krnovsku. Na místo požáru vyjely hasičské jednotky z Moravskoslezského i Olomouckého kraje.

„Po příjezdu prvních jednotek na místo události hasiči okamžitě povolali další posily a velitel zásahu si vyžádal i vzdušnou podporu Letecké služby Policie ČR. Vrtulník pomáhá hasičům zdolávat požár shozy vody pomocí 800litrového bambivaku v podvěsu stroje,“ informoval v době události zastupující tiskový mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp.

Kolem páté hodiny večerní byla velitelem zásahu na místo povolána speciální technika ze stanice profesionálních hasičů Ostrava-Přívoz, čtyřkolka Artic Cat Powler, která je určená pro hašení lesních požáru ve špatně přístupném terénu.

„V tuto chvíli na místě zasahují jednotky profesionálních hasičů ze stanic Krnov, Bruntál a Ostrava-Přívoz spolu s dobrovolnými kolegy z jednotek Vrbno pod Pradědem, Město Albrechtice, Osoblaha, Jindřichov, Slezské Rudoltice, Světlá Hora, Krnov, Karlova Studánka, Brumovice, Bruntál, Lipťan spolu s dobrovolnými kolegy z Olomouckého kraje sboru dobrovolných hasičů obce Zlaté Hory. Na místě události je momentálně celkem 20 cisternových automobilů spolu s jedním vrtulníkem,“ dodal v den zásahu mluvčí Popp.

Zasahující hasiči museli bojovat nejen s větrem, ale zároveň i s vysokými teplotami, proto byl ve spolupráci s majitelem lesa neustále zajišťován pravidelný pitný režim. Hasičům se požár povedl lokalizovat ve středu po půl desáté večer, zlikvidovat pak až na druhý den ve čtvrtek po půl čtvrté odpoledne.

„Celková zasažená plocha je 6,5 hektaru. Příčina vzniku požáru je v šetření HZS MSK ve spolupráci s Policií ČR. Hrubší odhad předběžné škody je 250 tisíc korun, bude se upřesňovat,“ v závěru dodal aktuální informace mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.