BRUNTÁLSKO | 1. září navázala na dobrý výsledek z Karlových Varů z poloviny srpna šestiletá klisna RAVIELLA, zástupkyně DS Dolní Moravice trenérky Evy Záhorové. Na bratislavské dráze vybojovala lehké vítězství v Ceně Camilla, roviny II. kat. na 2600 m. s Michalem Hroudou v sedle.

Na programu Pardubického dne 7. září, bylo celkem devět překážkových dostihů. Z bruntálského okr. se nejlépe vedlo svěřencům DS Dr. Charvát, trenéra Pavla Tůmy z Dvorecké dostihové centrály.

Jako první se v Ceně společnosti STAFI finalizace staveb s.r.o., dostihu přes proutěné překážky III. kat. na 3200 m. představil tříletý hnědý valach TECH JURY. S ž. Janem Faltejskem v sedle si velmi lehce doběhl pro první místo. Chuť vítězství, tentokrát v sedle čtyřleté klisny CHEMINÉE, si ž. Jan Faltejsek zopakoval hned v následujícím nově vypsaném dostihu přes proutěné překážky, 140. Bad Harzburger Galopprennwoche za podpory Nadace pro rozvoj města Pardubice na 3400 m. Pro klisnu šlo o čtvrté vítězství v řadě. V pátém dostihu mítinku, handicapovéCeně společnosti SEKO AEROSPACE, Steeplechase (Stch.) crosscountry III. kat. na 4600 m obsadil Jan Faltejsek v sedle šestiletého valacha SAINT JOSEPH třetí místo.

Vrcholem programu byla IV. kvalifikace na 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. Do dostihu odstartovalo devět koní, včetně osmiletého zástupce DS Dr. Charvát, valacha TZIGANE DU BERLAIS s ž. Janem Faltejskem. Svěřenec trenéra Pavla Tůmy nakonec – a trochu překvapivě – obsadil až páté místo. Výsledek však nemusí vypovídat nic negativního o aktuální formě loňského vítěze VP a i v letošním ročníku VP tak lze od tohoto koně očekávat dobrý výsledek.

Nabitý podzimní program trenéra Pavla Tůmy pokračoval nočním přesunem z Pardubic na dostihové závodiště v Italském Meranu. 8. září se zde lehkým vítězstvím v PREMIO M.I.P.A.A.F.T. – MEMORIAL MASSIMO CAIMI (Stch.) Gd-3 na 3900 m. představil zástupce DS Dr. Charvát, dosud neporažený NIGHT MOON. S ž. Janem Faltejskem.

Z Itálie si však tým kolem Pavla Tůmy přivezl prvenství dvě a to i díky triumfu sedmiletého valacha NORTHERLY WIND, jenž opět s ž. Janem Faltejskem zvítězil v PREMIO M.I.P.A.A.F.T. – MEMORIAL MASSIMO CAIMI, (Stch.) na 3900 m.
Předposlední dostihový den, 14. září, před vrcholem sezóny, kterým bude Velká Slušovická Steeplechase 28. 10. 2019, otevřel své brány dostihový areál ve Slušovicích. Na startu dostihů měl své zástupce jak chovatel a trenér v jedné osobě, Antonín Novák z Malé Morávky, tak i trenér Pavel Tůma z Dvorců u Bruntálu. Druhý jmenovaný mohl oslavit vítězství svého svěřence hned po prvním dostihu. Tříletý ryzák FIRST OF ALL ovládl Cenu města Slušovice v dostihu přes proutěné překážky IV. kat. na 3200 m. Z tria koní DS Malá Morávka si nejlépe počínal jedenáctiletý valach TRIPOLIS, který se svým stabilním jezdcem Janem Odložilem zvítězil v jedenáctihlavém poli a v – pro pád jezdce opakované – Ceně Ing. Miroslava Ševčíka – vzpomínkový dostih, (Stch.), IV. kat., na 4200 m.

15. září patřila dostihovému dni jak pražská Velká Chuchle, tak bratislavské závodiště. V pražské handicapové Ceně společnosti Sudop Brno, spol. s r. o., rovině II. kat., 2400 m. obsadili první tři místa koně s nejnižšími nesenými hmotnostmi v poli. Na čtvrtém místě pak doběhl devítiletý valach CHARLES QUATRIEME trenérky Evy Záhorové, vedený Michalem Hroudou, který do dostihu startoval se zátěží o osm kilogramů vyšší než vítěz.

Na programu Bratislavského závodiště bylo celkem devět dostihů, včetně vrcholu slovenské sezóny dostihů přes proutěné překážky, Proutky šampiónů na 3600 m. Zde obsadil třetí příčku zástupce DS Devil‘s Family & Friends, šestiletý valach GOLDEN DEVIL, v tréninku Veroniky Lempochnerové.

22. září, tedy poslední den letošního léta, nebyl jen dnem zalitým sluncem, ale díky Karlovarskému závodišti, nabídl turfu chtivým fanouškům i šest rovinových a jeden překážkový dostih.

V úvodním dostihu – Cena EBF, roviny III. kat. na 1400 m. zaznamenala s ž. Janem Vernerem v sedle své premiérové vítězství dvouletá klisna KATHY AMES ze stáje Dr. Charvát, trenéra Pavla Tůmy. Ve třetím dostihu odpoledne, v Ceně šlechtitelů společnosti SELGEN, roviny IV. kat. na 3000 m, byla spolu s šesti soupeři na startu i svěřenkyně trenérky Evy Záhorové, tříletá klisna DARALARA. Zástupkyně DS Luka si při svém druhém životním startu na své konto, tentokrát s ž. Pavlínou Filipovou, připsala premiérové vítězství.

V následujícím dostihu se mohl podruhé radovat tým kolem trenéra Pavla Tůmy. V Ceně Jockey Clubu ČR, roviny II. kat. na 2000 m. dovedl k vítězství čtyřletého valacha RES JUDICATA z DS Dr. Charvát, ž. Jiří Chaloupka.

I Eva Záhorová se toho dne mohla radovat dvakrát a to premiérovým triumfem nad překážkami sedmiletého valacha ARLINGTON. Zástupce DS Dolní Moravice s ž. Jaroslavem Myškou v sedle potvrdil svou rovinovou třídu a v Ceně STATKU CHYŠE, (Stch.) IV. kat. na 2700 m, s výrokem „jistě“ porazil zbylou pětici soupeřů.

29. září se v italském Meranu konala mladší obdoba naší Velké pardubické, 80. ročník největšího italského překážkového dostihu Gran Premio Merano Alto Adige, kde ale neměla žádná na Bruntálsku působících stájí své zastoupení. To však neplatilo pro druhý vrchol mítinku, největší zkoušky nejmladších překážkářů GRAN CRITERIUM D‘AUTUNNO – TROFEO IL PIDO na 3300 m. V dostihu nejvyšší kategorie si pro čtyřdélkové vítězství doběhl svěřenec Pavla Tůmy, dosud neporažený zástupce stáje Dr. Charváta NIGHT MOON s Janem Faltejskem.

5. října se posledním dostihovým dnem letošního roku uzavřela sezóna brněnského závodiště. DS Malá Morávka se zde rozloučila jedním druhým místem a dvěma prvenstvími, navíc s odchovanci vlastního chovu. Jako první se na dráze objevila pětiletá klisna CHARMING GIRL s jezdcem Janem Odložilem. V poli jedenácti soupeřů obsadila hezké druhé místo, v CENĚ FIRMY EISKON s podporou AGA LACHOVICE (Stch.) V. kat., na 3400 m.

První vítězství žlutočervených barev DS Malá Morávka vybojovala s Janem Odložilem v sedle pětiletá klisna SÁI FÉI, která si lehce poradila se zbylým desetihlavým polem v CENĚ DOSTIHOVÉ STÁJE QUARTIS – ZÁMECKÝ VRCH (Stch.) IV. kat. na 3600 m. Vrcholem brněnského překážkového programu byl POHÁR STATUTÁRNÍHO MĚSTA BRNA 12. ročník pod záštitou primátorky MUDr. MARKÉTY VAŇKOVÉ – (Stch.) III. kat. na 4100 m. o 80 000 Kč. V té nakonec vybojoval premiérové prvenství na brněnské dráze sedmiletý valacha MARCON trenéra Antonína Nováka z Malé Morávky. Jezdec Jan Odložil touto výhrou zaznamenal 50. vítězství v kariéře a získal tak titul žokeje.

Chuchle aréna Praha byla 6. října dějištěm dalšího z dostihových dní, kterého se zúčastnili i zástupci DS Dr. Charvát a trenér Pavel Tůma. Hned první dostih se stal kořistí Dvoreckého týmu a to zásluhou vítězství dvouletého hřebce HUNTER‘S RULES v CENĚ LUCKY RAIN, roviny III. kat. na 1600 m. s ž. Janem Vernerem.

Nyní už ale nejen odborná veřejnost, ale většina příznivců dostihového sportu, netrpělivě a někteří s menší či větší mírou nervozity, vyhlíží termín letošního dvoudenního Pardubického mítinku, ve kterém budou mít na Bruntálsku působící stáje hojné zastoupení. Celý víkendový program pak vyvrcholí 13. 10. startem letošního, již 129. ročníku Velké pardubické.

Startovní listina čítá k dnešnímu dni jednadvacet jmen. Na startu VP by se krom jiných, měl příští neděli objevit jak loňský vítěz, zástupce DS Dr. Charvát, osmiletý TZIGANE DU BERLAIS (start. č. 2), jenž je ve Dvorcích u Bruntálu v tréninku Pavla Tůmy, tak i dvanáctiletý polokrevný valach TEMPLÁŘ (start. č. 12) z DS Luka, jehož v Malé Morávce u Rýmařova připravuje trenér Antonín Novák.

Autor: Miroslav Škoda