BRUNTÁLSKO | 14. července se k jednomu z uspořádaných dostihů na bratislavské dostihové dráze Petržalka seřadil i svěřenec Pavla Tůmy z Dvorců u Bruntálu. Pětiletý hnědý valach DOMINIQUE s ž. Josefem Bojkem obsadil druhé místo ve Zlatém poháru, roviny I. kat. na 2600 m.

Do Bratislavy se Pavel Tůma vydal i o týden později. 21. července se v sedle TECH JURY a JOSEPHA představil ž. Lukáš Charvát a nevedl si vůbec špatně. S tříletou JOSEPHOU se v Ceně Czeneky, roviny IV. kat. na 1900 m, umístil na třetím místě a ještě lépe se mladému jezdci vedlo s tříletým valachem TECH JURY, se kterým v Ceně SalvatoraRoviny IV. kat. na 3200 m slavili vítězství.

Během slušovického mítinku konajícího se 3. srpna uspěli debutanti Pavla Tůmy. Tříletý valach FIRST OF ALL s ž. Janem Faltejskem zde zvítězil v proutěnkářské Ceně stáje Březová na 3200 metrů.

Dalším vítězným premiantem na dostihových drahách trenéra Pavla Tůmy ze stáje Dr. Charváta se i přes střet se soupeřem krátce po startu a vypadnutí nohy ze třmenů jezdkyně Michaely Musilové stal v Ceně spolku DOSTIHY SLUŠOVICE, z. s. s finanční podporou společnosti Komerc Plus, s.r.o., roviny III. Kat. na 1600 m. dvouletý hnědý hřebec RONCAL.

O den později, tedy 4. srpna, otevřelo návštěvníkům své brány i závodiště v Karlových Varech a závěrečný dostih dne patřil překážkovému Poháru Josefa Váni – Karlovarská korunní 2019 (steeplechase) III. k., na 3500 m. Vítěznou formu z předešlých dvou startů s přehledem potvrdila čtyřletá černá hnědka CHEMINÉE, která s ž. Janem Faltejskem získala pro stáj Dr. Charváta a trenéra Pavla Tůmu třetí vítězství v řadě.

Jihočeské Netolice uspořádaly 11. srpna letošní jediný dostihový den, na kterém se z bruntálských dostihových stájí přestavili jen svěřenci trenéra Antonína Nováka z Malé Morávky u Rýmařova. Čtvrté místo zde ve velké Ceně Galopp News – Velká cena Netolic, Steeplechase crosscountry (St. cc.) III. kategorie na 4100 m. obsadil devítiletý polokrevný valach TYMIÁN s Janem Odložilem v sedle.

O poznání lépe se pak témuž jezdci vedlo s pětiletým MARKOSEM, kdy ve (St). EKOS Netolice, v. o. s., František Kocár, SVITÁK s. r. o., Nováček a spol., v kat. na 3600 m. získal místo druhé.      Téhož dne zaznamenala jedno z další vítězství stáj Dr. Charváta v Bratislavě. Tříletá hnědá klisna JOSEPHA v tréninku Pavla Tůmy triumfovala pod vedením ž. Lukáše Charváta v Ceně Tantry, roviny IV. kat. na 1700 m.

Tým kolem Pavla Tůmy se pravidelně účastní dostihových mítinků i mimo Českou republiku a jednou z posledních zastávek byla účast v italském Meranu 15. srpna.

V Premio Bolzano, roviny na 2400 m, startovali hned čtyři zástupci českých stájí. Čtyřletý bělouš Res Judicata s Janem Vernerem v něm nakonec skončil na sedmém místě.

V dalším dostihu, ve kterém měl Pavel Tůma své želízko v ohni, byl nováček na Meránském závodišti a to sedmiletého hnědého valacha NORTHERLY WIND vedeného ž. Janem Faltejskem. Ve(st.)Premio Creme Anglaise – Memorial Gilberto Giottoli na 3800 m. stejně jako před ním RES JUDICATA doběhl daleko za vítězem na čtvrtém místě.

Dalšího karlovarského mítinku se 18. srpna zúčastnili dvojice svěřenců trenéra Pavla Tůmy a Evy Záhorové z Dolní Moravice u Rýmařova. Ve třetím dostihu odpoledne odstartoval na trať Ceny GALERIE UMĚNÍ Karlovy Vary, roviny III. kat. na 2000 m. devítiletý valach CHARLES QUATRIEME z tréninkového střediska Dolní Moravice. V jeho sedle byl loňský rovinový šampión David Liška a společně obsadili třetí místo nedaleko od vítěze.

Poté roli favorita pátého dostihu, 2. ceny společnosti LOKOTRANS, roviny II. kat., dvojnásobné míle (2400 m), svým vítězstvím potvrdil pětiletý valach DOMINIQUE stáje Dr. Charváta s ž. Janem Vernerem, s nímž do dostihu odstartovala společně se šesti soupeři i druhá zástupkyně stáje Dolní Moravice šestiletá klisna RAVIELLA. Stejně jako její stájový kolega si opět s ž. Davidem Liškou doběhla pro třetí místo a i ona tak přispěla k větší spokojenosti trenérky.

O poznání hůře se pak vedlo druhému koni stáje Dr. Charvát, přesněji stájové kolegyni vítězného DOMINIQUE. Dvouletá klisna KATHY AMES si ve svém druhém životním startu, tentokrát v Ceně EBF, rovině III. kat., na 1600 m s ž. Janem Vernerem doběhla pro čtvrté místo

Autor: Miroslav Škoda