BRUNTÁLSKO (FOTO) | 5. května se na Mosteckém hipodromu uskutečnil druhý dostihový den a premiérové vítězství v jedničkovém dostihu si z něj odvezl čtyřletý ORPHEUSOVI z dostihové stáje (DS) EKOFARMA Rybár. Svěřenec Evy Záhorové z Dolní Moravice u Rýmařova zde po boji porazil koně z tréninku Pavla Tůmy z Dvorců u Bruntálu BE MASTERa s Janem Vernerem v sedle.

I druhé želízko trenéra Tůmy poznalo hořkost porážky a druhé místo, zato však v nejlépe obsazeném dostihu celého odpoledne, v 71. Jarní cena klisen, rovině L-na 1600 m. o 550.000 Kč. ,,O týden později, tedy 12. května, získala Eva Záhorová zásluhou RAVIELLY a jezdce Michala Hroudy vítězství ve vytrvalostním, rovinovém dostihu na 3200 m. v Polské Wroclawi.

8. května se otevřely brány dostihového závodiště v Pardubicích a i zde byly zastoupeny DS Bruntálského okresu. Z bruntálských zástupců se ve druhém dostihu, Steeplechase na 4300 m. představil třetím místem desetiletý valach LIBERTIN Antonína Nováka z Malé Morávky a vítězstvím populární WAIKITA trenérky Veroniky Lempochnerové z Horní Moravice u Rýmařova.

Sobota 25. května patřila opět Pardubicím a hlavnímu dostihu odpoledne, prvnímu kvalifikačnímu dostihu na Velkou pardubickou (VP). Na start první prověrky adeptů pro účast ve129 ročníku VP se seřadilo devět koní. Do dostihu vyrazili, ne jen tři nejlepší z loňské Velké pardubické, v čele s vítězem Tzigane du Berlais z dostihové stáje (DS) Dr. Charvát v tréninku Pavla Tůmy, ale i v Malé Morávce u Rýmařova trénovaný, třináctiletý polokrevný bělouš Ter Mill Antonína Nováka.

Pro kvalifikování se do hlavního překážkového dostihu sezóny, 129 roč. VP je potřeba absolvovat celý kurz dostihu, bez ohledu na konečné umístnění. A to se jak Ter Millovi, jenž nakonec s Janem Odložilem obsadil šesté, tak druhému v cíly Tzigane du Berlais s Janem Faltejskem povedlo hned na první pokus. Jediným koněm, který nesplnil podmínky kvalifikace se stal svěřenec Josefa Váni st., devítiletý THEOPHILOS vedený ž. Josefem Bartošem.

Na programu dostihového dne v Pardubicích bylo kromě kvalifikace, ještě osm překážkových dostihů, ve kterých se představili další dva svěřenci trenéra Antonína Nováka. Sedmiletý MARCON jenž s Danielem Vyhnálkem obsadil třetí místo v handicapové Steeplechase a šestiletá MORAVANKA s Janem Odložilem obsadila čtvrté místo ve Steeplechase pro 5leté a starší koně.

I tentokrát měla na pardubické dráze zastoupení Veronika Lempochnerová z tréninkového střediska v Horní Moravici u Rýmařova. V zahajovacím dostihu dne, se druhým místem přes proutěné překážky představil šestiletý GOLDEN DEVIL, zástupce stáje Devil`s Family & Friends v sedle s Janem Odložilem.

Neběhalo se však jen v Pardubicích. Následující den, tedy neděle 26. května proběhly v Mostě rovinové dostihy a i zde se zástupci DS z Bruntálského okresu neztratily.

Svou premiéru a to vítěznou si v Ceně Dostihového klubu, rovině na 2800 m. odbyl svěřenec Pavla Tůmy, tříletý NIGHT MOON vedený Janem Vernerem z DS Dr. Charváta.

Jednoho koně do severozápadních Čech vyslala i trenérka Eva Záhorová, která po doběhu slavila vítězství v Květnové ceně hejtmana Ústeckého kraje, roviny II kat. na 2400 m. sedmiletého valacha ARLINGTONa s ž. Janem Rájou.

Autor: Miroslav Škoda