BRUNTÁLSKO, ČR (FOTO) | Stejně jako v loňském roce, tak i v tom letošním, se zde pokusíme příznivcům dostihového dění přinést informace o startech a výsledcích na Bruntálsku trénovaných koní.

18. července hostila Chuchle Aréna Praha již pátý dostihový den. Na startu čtvrtého dostihu, Ceny Fondu ohrožených dětí, handicap (hdcp*) III. kat., na 2600 m. byla spolu s ž. Václavem Janáčkem i čtyřletá hnědá klisna DARALARA DS. Václav Luka, trenérky Evy Záhorové, jenž v poli devíti soupeřů obsadila konečné druhé místo. Následoval první z jedničkových, klasických dostihů, 41. Cena tříletých klisen I. kat., na 2200m. Do dostihu odstartovala i svěřenkyně Pavla Tůmy, tříletá hnědá klisna FALIRAKI, z vlastního chovu Jiřího Charváta, jenž spolu s ž. Václavem Janáčkem v sedle obsadila při svém třetím životním startu premiérové vítězství v dostihu první kategorie.

Tak trochu netradičních, převážně rovinových odpoledních dostihů, se v pátek 24. července zůčastnila hned čtveřice koní z tréninkové centrály z Dvorce u Bruntálu Pavla Tůmy a dva svěřenci trenérky Evy Záhorové z Dolní Moravice u Rýmařova.

Na startu třetího dostihu podvečera, Ceny Dostihového spolku a.s., roviny IV.kat. na 2800 m. pro tříleté koně, byla zástupkyně DS Dr. Charvát, favorizovaná klisna JACQUELINE a hnědý valach TERAZKI DS Luka-Vedral trenérky Evy Záhorové, jenž při svém debutu obsadil s jezdcem Michalem Hroudou hezké třetí místo. O příčku lépe, tedy druha doběhla JACQUELINE vedená ž. Janem Vernerem.

I v následujícím dostihu, v Ceně hejtmana Pardubického kraje, roviny IV.kat. na 3200 m měla Eva Záhorová svého svěřence. Byl jím čtyřletý valach NEL DS Dolní Moravice, pro kterého byl dostih Pardubickou premiérou a ve kterém s jezdcem Michalem Hroudou obsadil v poli s dvanácti soupeři velmi slušné druhé místo.

V posledních třech dostizích měl trenér Pavel Tůma vždy po jednom ze svých svěřenců. V pátém dostihu, Cena za podpory Účetní Pardubice s.r.o., rovina IV. kat. – 3200 m, to byl BE MAN, jenž s ž. Janem Rájou doběhl na třetím místě. O příčku lépe, tedy pro druhé místo si pak v Ceně Pardubického kraje, v dostihu přes proutěné překážky (PP) IV.kat. na 2800 m. doběhla s ž. Janem Faltejskem v sedle tříletá klisna HONEY SEXY.

Posledním a hlavním dostihem pátečního programu byla Cena města Pardubic (PP) II.kat. na 3400 m čtyřletý valach NIGHT MOON, který si s ž. Janem Faltejskem doběhl pro své letošní premiérové vítězství.

O den později bylo v Pardubicich na programu osm dostihů, z toho dva I. kategorie. Hlavním, Listed** dostihem byl Zlatý pohár – cena předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Steeplechase na 4400 m., v němž roli favorita potvrdil desetiletý zástupce stáje Dr. Charvát. Desetiletý valach ANAKING, svěřenec Pavla Tůmy a start s ž. Janem Faltejskem proměnil ve vítězství.

V Pardubicích 8. srpna startoval čtyřletý valach HAMIS trenérky Veroniky Lempochnerové z Horní Moravice u Rýmařova. V Poháru BICZ holding 2020, Steeplechase crosscountry III. kat. na 3600 m obsadil s ž. Janem Odložilem třetí místo.

Šestnáctý srpen byl pak z pohledu účasti na Bruntálsku připravovaných koní úspěšný starty pro koně z tréninku Evy Záhorové v Bratislavě. V druhém dostihu, Hendikep Dark Marbla, roviny III. kat. na 1200 m., obsadila zástupkyně Syndikátu V3J čtyřletá bílá klisna MYRNA s

Danielem Vyhnálkem druhé místo. Poté v Ceně Luminatora, přes PP na 3300 m absolvovala s ž. Jaroslavem Myškou a to vítěznou překážkovou premiéru, sedmiletá klisna RAVIELLA modrobílých barev DS Dolní Moravice. V tréninkové centrále Evy Záhorové v Dolní Moravici tak mohou cítit s výsledky v dostizích spokojenost, neb z posledních sedmi startů nezaznamenali se svými svěřenci horší jak třetí místo.

Opravdu napilno bylo v týmu kolem Pavla Tůmy, jemuž během čtyř dní startovalo pět koní na třech evropských drahách. Prvním, který v modrožlutých barvách DS Dr Charvát bojoval o vítězství, byl 12. srpna tříletý hřebec HUNTER`S RULES, který s ž. Janem Odložilem obsadil druhé místo v polské Wroclawi.

Tři dny nato se část týmu z Dvorců u Bruntálu se zástupci DS DR Charvát zapojili do bojů o dobrý výsledek v Derby Aréně Praha. Dvouletý hřebec FRENCH CHARDONNAY obsadil v CENĚ FITMIN LIFETIME NUTRITIONAL PROGRAMME, roviny III. kat. na 1200 m. s ž. Janem Vernerem při své závodní premiéře třetí místo. Poté témuž žokeji chyběla jediná délka na vítězství v 68. VELKÉ ČERVNOVÉ CENĚ, roviny I. kat. na 2200 m, v sedle tříletého hřebce SWINGING THOMAS.

Druhá část týmu téhož dne připravila, sledovala a následně mohla slavit vítězství osmiletého valacha NORTHERLY WIND, jenž si v Italském Meranu s ž. Janem Faltejskem podmanil PREMIO CREME ANGLAISE – MEMORIAL GILBERTO GIOTTOLI, Steeplechase L** na 3800 m.

Den poté pak další vítězství DS Dr. Charvát přidal tříletý hřebec RONCAL, který s ž. Janem Faltejskem zvítězil v PREMIO HOTEL JOHANNIS (PP) na 3000 m.

Po bezmála dvouměsíční pauze přivítalo 22. srpna návštěvníky dostihové závodiště ve Slušovicích a kde byly ve třech dostizích k vidění svěřenci trenéra Antonína Nováka z Malé Morávky u Rýmařova. Prvním kdo hájil žlutočervené barvy DS alá Morávka byla v úvodním dostihu, Ceny společnosti Riverfront Gardens (PP) IV. kat. na 3200 m i šestiletá klisna SÁI FÉI, která spolu s ž. Marcelem Novákem obsadila konečné třetí místo. O poznání lépe si pak ve čtvrtém dostihu vedla amatérská jezdkyně Nikol Zapletalová. V sedle čtyřleté klisny SAMBRA ovládla Cenu města Vizovice, rovinový handicap pro tříleté a starší koně V. kat. na 2400 m a mohla tak spolu s trenérem Antonínem Novákem slavit první vítězství v této sezóně.

___________________________________________________________________________

*,,Handicap,, Pro handicapové dostihy stanovuje koním zatížení handicaper v závislosti na jejich předešlých výsledcích. Cílem je dát všem koním stejnou šanci na vítězství, proto nesou nejlepší koně nejvyšší hmotnost a papírově nejslabší tu nejnižší.

**Kategorií se vyjadřuje kvalita koní v dostihu a finanční dotace dostihu. Od nejnižší jsou kategorie seřazeny: V. kat. – I. kat., National Listed (NL), Listed (L)

Autor: Miroslav Škoda