BRUNTÁLSKO | Počátkem června se na dráze v německém Baden Badenu představil zástupce stáje Dr. Charvát, BE MASTER. V rovinovém handicapu na 2800 m si svěřenec Pavla Tůmy z Dvorců u Bruntálu na své konto, tentokrát s ž. Jozefem Bojkem připsal po dramatickém finiši již osmé vítězství.

Slavit mohl trenér Pavel Tůma a majitel stáje Dr. Charvát i v Pardubicích o týden později, tedy 8. června. V hlavním odpoledním dostihu, Zlatém poháru – Ceny předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, klasické steeplechase na 4 400 m, vyhrál sedmiletý Northerly Wind s ž. Janem Faltejskem.

Na pardubickém závodišti se téhož dne představili i zástupci trenérů Antonína Nováka a Veroniky Lempochnerové, kteří se ale tentokrát vraceli domů bez vítězství. Nejlepším výsledkem bylo druhé místo LIBERTINA s Janem Odložilem v dostihu IV. kat., Steeplechase crosscountry na 4500 m trenéra Antonína Nováka z Malé Morávky.

Následující den, tedy 9. června, se tým Pavla Tůmy vydal do Topolčianek. I odtud se díky čtyřleté klisně CHEMINÉE v dostihu přes proutěné překážky vraceli s Janem Odložilem s pohárem pro vítěze.

Hned pětici koní měla Eva Záhorová z Dolní Moravice u Rýmařova na startu v Karlových Varech, kde se 16. června konala 91. Karlovarská dvojnásobná míle.

Zatímco pětiletý valach ANJOLLI obsadil v Ceně společnosti Jan Becher KARLOVARSKÁ BECHEROVKA, rovině IV. kat. na 3000 m jen deváté místo, zbylá čtveřice zaznamenala zajímavých výsledků. Čtyřletá bělka LOCIKA obsadila s Michalem Hroudou třetí místo v rovině IV. kat. na 2000 m a devítiletý valach CHARLES QUATRIEME obsadil s Beysimem Ferhanovem třetí místo v rovině na 1600 m III. kat. Hezkých výsledků pak v hlavním dostihu, Ceně Karlovarského Kraje – 91. Karlovarská dvojnásobná míle, roviny I. kat. – 3200 m zaznamenala třetím místem šestiletá RAVIELLA s Beysimem Ferhanovem a tak trochu překvapivě místem druhým, sedmiletý ARLINGTON s ž. Janem Vernerem.

Pardubice, 23. června. V den druhé kvalifikace na Velkou pardubickou (VP), bylo na programu celkem osm dostihů.

Hned ten první, Cena za podpory Účetní Pardubice s.r.o., dostihu přes proutěné překážky IV. Kat. na 2800 m se stal kořistí tříletého valacha NIGHT MOON s ž. Janem Faltejskem. Pro koně stáje Dr. Charváta šlo o druhé vítězství ze dvou dosavadních startů.

Během celého dostihového odpoledne se na startu postavilo i několik zástupců Veroniky Lempochnerové z DS Horní Moravice a Antonína Nováka z Malé Morávky. V pomyslném žebříčku se nakonec nejlépe vedlo dvanáctiletému hnědému valachu TEMPLÁŘOVI z DS www.trdelnik.com-Luka, který s ž. Janem Odložilem obsadili třetí příčku v Ceně společnosti Falcon security, s.r.o., Steeplechase crosscountry (CC) II. kat. na 5200 m.

První červencová neděle přinesla bruntálským barvám zklamání i radost. V polské Varšavě se v den jednoho z vrcholů tamní rovinové sezóny postavili na start Ceny Prezidenta, dostihu kat. L na 2600 m dvojice svěřenců trenérky Evy Záhorové. RAVIELLA s Martinem Srncem a ARLINGTON, jehož v dostihu sedlal Jan Verner, však na konkurenci nestačili a obsadili příčky v druhé polovině pole startujících.

I dostihový den v Hamburgu vrcholil německým Derby a v rámcových dostizích byli k vidění i dva koně z tréninku Pavla Tůmy z Dvorců u Bruntálu.

Zatímco RES JUDICATA, kterého v Levantehaus Hamburg – Rennen, handicapu II. Kat., na 2000 m, dovedl Jozef Bojko do cíle na osmé místo, se čtyřletým hřebcem BE MASTEREM se mohl s týmem kolem Pavla Tůmy radovat z vítězství.

V super vytrvaleckém handicapu, Preis der Deutschen Afrika, II. kat. na 3200 m, vybojoval po podobně napínavých okamžicích v samém závěru dostihu, jako v Baden Badenu těsné, tentokrát třičtvrtě délkové vítězství.

Polovina června je tradiční termín jednoho z mála dosud provozovaného, takzvaného pouťáku, tedy dostihového dne ve Světlé Hoře. Letos se zde konal již 27 ročník, tentokrát s šesti dostihy a na startu byli jak debutanti na dostihových drahách, tak ostřílení matadoři s účastí ve VP v zádech.

Program dne otevřel I. roč. Ceny Bruntálských soukromých podnikatelů, dostihu přes proutěné překážky V. kat. na 3400 m s pěti účastníky. Pro vítězství si doběhl jediný účastník z DS působících na Bruntálsku, MARKOS, pětiletý valach z vlastního chovu trenéra Antonína Nováka z Malé Morávky.

Svého zástupce měla v podání šestileté MORAVANKY DS Malá Morávka i v druhém dostihu. V I. roč. Ceny Soukromých farmářů, Steplechasse IV kat. na 3400 m, si společně s Janem Odložilem doběhla pro druhé místo, když nestačila jen na šestiletou bělku ,JITŘENKU, s ž. Marcelem Novákem trenéra Vladimíra Vinklárka.

Hned polovina z deseti koní na staru třetího dostihu, Ceny Agrotechnic Moravia a.s. a OPaLL-AGRI s.r.o., roviny IV. kat. na 3000 m byla obsazena účastí koní z našeho okresu. Na dotované příčky dosáhla pátým místem jen tříletá DARALARA DS Luka, pro kterou to však byla premiéra na dostihové dráze v sedle žk. Taťánou Mašovoua. O příčku výše, tedy místo čtvrté, obsadil tříletý hnědý valach MOHAN s am. Nikol Zapletalovou, trenéra Antonína Nováka.

Premiéru si tímto dostihem odbyla i dvojice NEL a PRINCE ROCKY, kterou společně se zmíněnou DALAROU připravuje Eva Záhorová. V následujícím dostihu, IV. roč. Ceny spol. Lázně Poděbrady a.s., Steeplechase CC IV kat. na 4100 m obsadil druhé místo jedenáctiletý hnědý valach TRIPOLIS s Janem Odložilem z DS Malá Morávka. A týmu z Malé Morávky se dařilo i nadále.

V hlavním dostihu odpoledne, III. roč. Ceny Moravskoslezkého kraje, Steeplechase CC III kat. na 4600 m zvítězil miláček publika, několikanásobný účastník VP, letos již třináctiletý polokrevný bělouš TER MILL se svým stabilním jezdcem Janem Odložilem. Druhý pak skončil Ter Millův stájový kolega, sedmiletý hnědý valach MARCON s Jakubem Spáčilem.

Posledním dostihem letošního světlohorského dostihového dne byl II. roč. Cena K-K Metal, a.s.  Rovinového, vytrvalostního dostihu IV. kat. na 3300 m a i v něm měly bruntálské stáje několikanásobné zastoupení.

Třetí místo obsadil pětiletý ANJOLLI, majitelky a trenérky v jedné osobě Evy Záhorové s Michalem Hroudou. Druhé místo obsadila sedmiletá hnědka ,CARRY THE GLORY, z dostihové stáje Josef Jančar a syn, trenérky Veroniky Lempochnerové, v sedle se žk. Taťánou Mašovou. Pro první místo a druhé vítězství v řadě si v sedle s Lukášem Charvátem doběhla zástupkyně DS Dr. Charváta, čtyřletá CHEMINÉE trenéra Pavla Tůmy z Dvorců u Bruntálu.

Autor: Miroslav Škoda