BRUNTÁL | Taneční škola Stonožka Bruntál získala 11x titul mistr světa WADF 2019. Kristýna Žandová opět obhájila titul Mistryně světa v contemporary sólo.

Foto: Tamara Vlachynská

Ukončení taneční sezóny, již tradičně, slaví Taneční škola Stonožka z Bruntálu na jedné z největších tanečních akcí na Mistrovství světa World artistic dance federation (WADF). V pořadí 11. ročník se konal v Liberci v Babylonu. Letos za účasti 19 zemí světa, s téměř 2000 tanečníky, v termínu 17.-23. listopadu.

Taneční škola Stonožka z Bruntálu zde soutěžila už pošesté. 31členný tým tanečníků, pod vedením trenérky Tamary Vlachynské, vezl letos 84 choreografií a měl své disciplíny ve dnech 17.,18. a 19. listopadu – akrobatik show dance, art show dance, jazz dance, pom pon dance, contemporary dance, film and musical dance, urban street dance, ve věkových kategoriích mini kids do 8 let, juveniles do 11 let, juniors do 15 let, youth + adults 16 let a výše, a v početních kategoriích – sóla, dua, tria, malé týmy 4-8 tanečníků, velké týmy 9 – 16 tanečníků a showcases 17 – 50 tanečníků.

Od první chvíle bylo na tanečnících Stonožky znát, že jsou připraveni oslavit svůj narozeninový rok na plný plyn. Protože letos slavíme 30 let Taneční školy Stonožka, tak to už vyžadovalo velkou zodpovědnost za slavnou tradici školy. Pořadatel nám připravil skutečně nebývale silnou a rozsáhlou konkurenci. Mnoho disciplín se letos tančilo na 3 postupová kola – čtvrtfinále, semifinále a finále.

Nejprestižnější disciplínou šampionátu bývá již tradičně sólo ženy contemporary balet. Několikanásobná juniorská Mistryně světa, naše Kristýna Žandová, letos soutěžila poprvé v kategorii Youth and Adults, kde je konkurence nejnáročnější. Mnoho let držela, v této kategorii, prvenství její oddílová kolegyně Michelle Tinka. Letos tedy přebrala žezlo Kristýna Žandová. Předvedla skvělou formu a nenechala porotce na pochybách, komu udělit zlato. Titul mistrině světa jí velmi sluší. Však taky fandění našeho týmu bylo hodně slyšet, až jsme někteří přišli o hlas.

Zasoutěžit si přijela i již zmíněná Michelle Tinka, která se už vrcholově tanci nevěnuje, přesto si však ve velké konkurenci, svým expresivním tanečním projevem, vytančila 7. finálovou příčku.

Titul mistr světa si odvezlo těchto 11 choreografií:

Kristýna Žandová – TIME – solo, contemporary balet, youth and adults;

Eliška Musilová a Karolína Valová – PSSSST duo, jazz dance, juveniles II;

Anna Mikulková a Kateřina Divišová – PETR PAN A STÍN – duo, musical, film dance, juveniles;

Elizabet Bortlová – CUTE – solo, jazz dance, mini kids do 8 let;

Elizabet Bortlová – KNIHA – solo, contemporary balet dance, mini kids do 8 let;

Elizabet Bortlová a Erin Javůrková – OPIČKY – duo, art show dance, mini kids do 8 let;

KLAUNI – small team, artistik akrobatic dance show, juveniles;

IT´S TIME TO CELEBRATE – large team, pom pon dance, juveniles;

FORMULE 1 – small team, pom pon dance, youth and adults;

ONE TWO THREE – small team, pom pon dance, juveniles;

PAMPELIŠKY – small team, contemporary balet, mini kids do 8 let;

Mezi vynikající úspěchy však řadíme nejen tituly mistrů světa, ale i mnohá další finálová umístění. V dětské kategorii jazzových duetů jsme do soutěže nasadili hned tři dua. Všechna tři postoupila do finále a všechna tři stála „na bedně”.

Zlato patřilo choreografii PSSST Elišky Musilové a Karolíny Valové. Karolínka si titul nadělila k narozeninám, které ten den slavila. Stříbrnájazzová medaile patřila Vojtovi Koldovi a Kateřině Divišové za ONLY ONE HAT a bronz převzala Kristýna Fojtíková a Eliška Sedláčková za RED JAZZ. Úspěch Kristýnky Fojtíkové se sólem NOTA byl také famózní. V kategorii show se přes tři soutěžní kola dostala až do finále a získala bronzovou medaili. Její tanečně divadelní projev se skutečně velmi vymykal zaběhnutým tanečním technikám a sestava byla pastvou pro oči. To samé místo – bronz, stejnou soutěžní cestou, vytančila v kategorii sólo jazz děti Anička Mikulková s choreografií SIMPLY JAZZ. Obě holky jsou kamarádky a vypadalo to, že se dohodly a disciplíny si rozdělily.

Vynikající formu na celém šampionátu předvedl i Vojta Kolda – v sólech show juvenile male (chlapci) byl stříbrný za sólo HARRY POTTER. V contemporary balet děti, se sestavou SECRET mezi 29 soutěžícími se jako jediný ze Stonožky dostal až do finále, kde doslova vybojoval úctyhodné 8.místo. Medaile sbíral i v jazzových kategoriích.

Mezi nejmenšími nadějemi Stonožky se, jako vynikající soutěžní bojovnice, ukázala Betynka Bortlová, která si v kategorii mini kids (děti do 8 let) vytančila titul mistra světa hned 3x. Vzápětí za ní v mini kategorii vždy končila Erinka Javůrková. Kategorii mini ještě doplňovaly Sofinka Hricová a Natálka Buršíková.

Tanečníci Stonožky jsou nejen vynikající jazzmani, ale také skvělí akrobaté a roztleskávačky. Tituly v těchto kategoriích mluví za vše. Týmová spolupráce a velké nasazení vyneslo Stonožkám, za společné choreografie, 5 titulů mistra, 6 stříbrných medailí pro vicemistry světa a 3 bronzové medaile. Jako tým prostě tanečníci, stonožáci, umí neuvěřitelně zabrat.

Skvělá sólová umístění jsou dána hlavně tím, že se věnujeme individuální výchově tanečníků v takové míře, jakou nenajdete v žádné taneční škole. V dětských sólových kategoriích velmi úspěšně reprezentovali Eliška Sedláčková, Julinka Sklářová, Eliška Musilová, Vojta Kolda, Anička Mikulková, Kristýnka Fojtíková, Kateřinka Divišová, Karolínka Králová.

V duetech , na medailových místech, stály také tanečnice – Karolína Seidlerová, Gabriela Simková, Natálka Chalupková, Viktorie Jurovicová, Anna Janalíková,

Ohromné osobní nasazení do svých sól a duetů daly Lída Sedláková, Jiřinka Běhalová, Beátka Kutrová, Verunka Vašková, Markétka Pelíšková, Beátka Macková, Natálka Vranová, Natálka Mayerová, Terka Vlková. Tyto tanečnice potvrdily, svými výkony, že občas, překonat sám sebe, je nad všechny medaile světa. V týmových choreografiích ještě tančily Markétka Finsterlová a Sára Fojtášková, které splnily roli týmového tanečníka na výbornou.

Byla to krásná soutěž a každý soutěžní den přinesl nějaké milé překvapení pro tanečníky Stonožky. Všichni zúčastnění vydali své maximum a Stonožka sbírala medaile jednu za druhou. Bruntál může být právem velmi pyšný na skvělý tým tanečníků pod vedením Tamary Vlachynské, který již 30 let září na kulturně sportovním nebi.

Autor: Tamara Vlachynská

Foto: Tamara Vlachynská