MSK | V Koutech nad Desnou skončil v sobotu 26. května dvaadvacátý ročník prestižní soutěže Rallye Rejvíz – mezinárodního zaměstnání posádek zdravotnických záchranných služeb. Události se zúčastnilo téměř osmdesát záchranářských týmů ze čtrnácti zemí a tří kontinentů, mezi nimi také několik z Moravskoslezského kraje.

Foto: ZZS MSK

Šesté místo získal tým RZP z Bruntálu: Václav Sedláček, Libor Sobek, Ladislav Jelínek

Na 4. místě v kategorii RLP free style se umístil tým z Krnova: Iveta Nováková, Jana Nábělková, Daniel Šiška a Jaroslav Liška.

Nejlépe si vedla posádka složená z opavských a frýdecko-místeckých záchranářů ve obsazení Petr Theuer, Ladislav Šromota a Miroslav Valčák. Bojovala v kategorii RZP, tedy nelékařských týmů. V této kategorii a konkurenci více než dvou desítek týmů získala první místo a zlatou medaili.

V silné konkurenci během soutěže operátorů Zlaté sluchátko výborně uspěl také opavský záchranář Petr Theuer, který získal 4. místo.

Účastníky letos čekalo deset denních a dva noční odborné úkoly z oblasti urgentní medicíny, při jejichž plnění museli postupovat jako na reálném výjezdu zdravotnické záchranné služby. Na všech stanovištích bylo nutno rychle a správně vyhodnotit situaci, zvolit odpovídající pracovní postup, vyšetřit a ošetřit zraněné, stanovit diagnózu, zahájit léčbu a určit správně postup i směrování pacienta do zdravotnického zařízení.

Zdravotníci museli zvládnout například s krizovou situací u rodiny po narození mrtvého dítěte, s pacienty se život ohrožujícím krvácením, poradit si s psychicky nemocným mužem, který při zásahu na nepřístupném místě vážně poraní jednoho z členů soutěžícího týmu, dále je zaměstnali pacienti otráveni oxidem uhelnatým, či dva pacienti po zavalení zeminou, situace vážné dopravní nehody se zraněním několika osob a další.

Zdroj:  ZZS MSK