MSK | Již nadchází období, ve kterém se v silničním provozu bude častěji vyskytovat takzvaná „snížená viditelnost“. Pozdní rozednívání či brzké stmívání, ale také povětrnostní vlivy – mlha, hustý déšť nebo sněžení, souvisí se zhoršenou viditelností.

Foto: Policie ČR

Chodci (stejně jako cyklisté) patří mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu, ve kterém je důležité nejen vidět, ale také být viděn – „nebýt neviditelný“. Moravskoslezští policisté – preventisté, spolu s kolegy z dopravní služby, připomínali přímo v terénu chodcům vhodnost užití reflexních prvků i v obci. (pozn. zákon stanoví, že pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích).

Důležitost užití reflexních prvků v silničním provozu je zřejmá, neboť chodec je s nimi vidět až na vzdálenost 200 m. Naproti tomu v tmavém oblečení až na deset krát menší. Realizace akce proběhla dnešního dne v ranních hodinách na vícero místech v kraji. Oslovení chodci reagovali na tuto preventivní činnost ze strany policistů velmi pozitivně.

Foto: Policie ČR

Zdroj: Policie ČR