MSK | Moravskoslezský kraj zvyšuje bezpečnost v regionu dlouhodobou podporou hasičů. Krajští zastupitelé schválili finanční podporu obcím na vybavení sborů dobrovolných hasičů a rekonstrukce či výstavby požárních zbrojnic. Také odsouhlasili nákup nových speciálních vozidel a ochranných pomůcek Hasičskému záchrannému sboru Moravskoslezského kraje.

Foto: MSK

„Moderní a kvalitní vybavení nejen profesionálních, ale také dobrovolných hasičů je pro bezpečnost v našem kraji nepostradatelné. Dobrovolní hasiči jsou důležitým pomocníkem nejen při požárech, zasahují také v dalších situacích, ve kterých může jít i o život,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že kraj dobrovolné hasiče podporuje dlouhodobě.

„Přispíváme na akceschopnost jednotek, na stavby či rekonstrukce zbrojnic i na technické vybavení a vozidla nebo cisterny. V minulém roce kraj pro dobrovolné hasiče ve svém rozpočtu vyčlenil skoro 35 milionů korun a s podobným obnosem počítá i v roce 2020,“ řekl hejtman kraje Ivo Vondrák a upřesnil, že zastupitelé kraje na svém zářijovém jednání schválili podporu obcím pro dobrovolné hasiče za více než 15 milionů korun.

Celkem 2,7 milionu korun na pořízení dopravního automobilu pro jednotky požární ochrany Sborů dobrovolných hasičů vybraných obcí Moravskoslezského kraje bude rovným dílem rozděleno mezi 12 obcí v regionu, dotaci získaly Brumovice, Palkovice, Václavov u Bruntálu, Vršovice, Jakubčovice nad Odrou, Hlavnice a další.

„Tři obce také získaly příspěvek na cisternovou automobilovou stříkačku. Vyšní Lhoty, Starý Jičín a Dolní Lutyně dostaly po 1,25 milionu korun. Další čtyři obce připravují stavbu nebo rekonstrukci požární zbrojnice pro dobrovolné hasiče, tyto investice kraj podpoří. Celkem 8,79 milionu korun bude rozděleno mezi obce Strahovice, Bělá, Slezské Rudoltice a město Frýdlant nad Ostravicí,“ vyjmenoval hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Významnou podporu získali také profesionální hasiči. Krajští zastupitelé schválili dar pro Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje v celkové hodnotě přes 20 milionů korun.

Zdroj: MSK