MSK | Prostředky, které v únoru 2019 vyčlenil Moravskoslezský kraj na podporu dobrovolných hasičů, nepokryly ani polovinu žádostí. Rada kraje proto rozhodla k původním 4 milionům přidat dalších 5,28 milionu korun. Peníze dobrovolní hasiči využijí na nákup vybavení, podporu požárního sportu, prezentaci požární ochrany nebo zachování historické požární techniky.

Foto: MSK

„Dobrovolní hasiči jsou důležitým partnerem profesionálních jednotek. V minulosti se už nesčetněkrát potvrdilo, že je jejich činnost pro společnost velmi důležitá. Jejich podporu tedy považuji za nutnou. Přišlo nám celkem 149 žádostí o dotaci, vyhovět jsme mohli pouze 65 z nich, dalších 84 jich zůstalo v zásobníku. Díky více než pětimilionovému navýšení alokace budeme moci vyhovět mnohem více zájemcům,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Krajské prostředky mohou dobrovolní hasiči využít na podporu požárního sportu, prezentaci požární ochrany veřejnosti, udržování hasičských tradic, informování o historii hasičstva a zachování historické požární techniky.

„Peníze pro dobrovolné hasiče jsme přesunuli z krajské finanční rezervy. Díky tomu získají podporu i projekty, které byly dosud jen v zásobníku žádostí. Například hned pod čarou byl sbor z Řepiště, který si bude moci lépe uskladnit vybavení pro požární sport. Krajské prostředky podpoří i akce dobrovolných hasičů, například soutěže v Proskovicích, Světlé Hoře, Orlové nebo Memoriál Jana Lišky v Krnově,“ vyjmenoval náměstek hejtmana kraje pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania a doplnil, že podporu získají sbory i z Kravař, Jakubčovic, Petřvaldu, Štěpánkovic nebo například Vendryně.

Zdroj: MSK