MSK | Uplynulý rok 2019 byl pro psovody Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje rokem, v němž si připomněli 10. výročí založení Oddělení služební kynologie v rámci novodobé organizační struktury policejní kynologie. Historie kynologické služby v policejních kruzích se však začala psát už v počátku minulého století.

Foto: Policie ČR

V roce 2019 naši psovodi využili své služební psy ve více než třech tisících případech v oblasti klasické kynologie a ve 374 případech v oblasti speciální kynologie. Klasická kynologie obsahuje především využití psů na místech trestných činů, při pátrání po pohřešovaných a hledaných osobách, při zajišťování veřejného pořádku během sportovních a kulturních podniků, ale také využití při běžné každodenní hlídkové službě. Speciální kynologie zajišťuje vyhledávání výbušin, omamných a psychotropních látek, akcelerantů hoření, lidských ostatků a zabývá se také metodou pachové identifikace.

Moravskoslezští policejní psovodi se v minulém roce podíleli na zajištění mnoha pachatelů trestné činnosti a zajistili téměř dvě stovky předmětů, které měly souvislost s šetřenou trestnou činností. V několika případech byli psovodi úspěšní při pátrání po pohřešovaných osobách, jako tomu bylo například při pátrání po ztraceném seniorovi v Bukovci v půlce loňského prosince. Velmi úspěšní byli naši psovodi na Mistrovství Moravy ve výkonu služebních psů a neztratili se ani na Mistrovství republiky.

Všeobecný vývoj oblasti výcviku psů je v poslední době velmi dynamický, moderní výcvik psů přináší nové efektivní postupy. Ani policejní psovodi nechtějí zůstat ve výcviku svých služebních svěřenců pozadu. Proto psovodi přivítali možnost investovat prostředky hejtmana Moravskoslezského kraje právě do jejich vzdělání.

Z prostředků Krajského úřadu Moravskoslezského kraje bylo před koncem roku vysláno šestnáct psovodů oddělení služební kynologie do prestižní kynologické školy ve Středočeském kraji, kde všichni úspěšně absolvovali první stupeň uceleného vzdělávacího programu. Pod vedením velmi zkušeného lektora výcviku zvířat tak dostali příležitost účastnit se výukového programu, který je svým rozsahem a hloubkou témat zcela ojedinělým.

Zdroj: Policie ČR

Foto: Policie ČR