BRUNTÁLSKO, MSK (FOTO) | Čtyři měsíce v pátek 18. ledna 2019 pomyslně slaví nové přírůstky moravskoslezské služební kynologie, sourozenci Isar a Igro. O pár dnů je starší třetí štěně, které dostalo jméno Gripen. Ve službě je na Bruntálsku.

 

Nová štěňata rozšíří řady policejního kynologického týmu. „Většinou jde o německé ovčáky, ale službu zajišťují i belgičtí ovčáci či rotvajler. O služební psy se stará téměř šest desítek kynologů, zařazených v některé ze šesti skupin základních kynologických činností (Ostrava, Bruntál, Opava, Nový Jičín, Frýdek-Místek, Karviná) či ostravské skupině speciálních kynologických činností,“ informovala mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Pokorná.

Psovodi se svými služebními psy jsou ročně povoláváni k mnoha případům, aby pátrali po pachatelích, věcech důležitých pro trestní řízení (například drogách či věcech určených k jejich výrobě) či pohřešovaných osobách nebo plnili další úkoly. Vloni se tak kynologové podíleli například na vyhledání víc jak dvou desítek pohřešovaných osob.

„Novým štěňatům psovodi teď rozvíjejí jejich vlohy tak, aby je v následujícím období mohli cvičit k budoucí specializaci. Aktuální nová trojice štěňat je určena pro základní kynologickou službu. V budoucnu budou tito psi se svými pány povoláváni k výjezdům, aby pátrali po pachatelích či pohřešovaných osobách,“ pokračovala mluvčí krajské policie Pokorná.

Nové posily se možná v budoucnu stanou „postrachem“ pachatelů na třech místech kraje – Gripen je ve službě na Bruntálsku, Isar na Frýdecko-Místecku a Irgo na Ostravsku. „Gripen se narodil 6. září 2018 ve Vodňanech. Nyní je Gripen ve fázi socializace a jako zvídavé štěně se dostane v rámci služby do policejních objektů, vozidel a je mu dovoleno téměř vše. Zatím jsme nezjistili nic, co by bránilo v jeho policejní kariéře. Jeho psovod předpokládá, že se Gripen stane důstojným nástupcem všech psů, které měl či má a zúčastní se spolu také mistrovství republiky, jako s jeho předchůdci,“ v závěru dodala mluvčí bruntálské policie Pavla Jiroušková.

ZDEŇKA SPURNÁ on EmailZDEŇKA SPURNÁ on FacebookZDEŇKA SPURNÁ on InstagramZDEŇKA SPURNÁ on Twitter
ZDEŇKA SPURNÁ
Pracuje ve společnosti Studio STA - multimediální agentura o.p.s. od roku 2011, kde dříve vykonávala funkci redaktorky. Od roku 2012 zde působí jako ředitelka společnosti a šéfka zpravodajství.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.