MSK | Betlémské světlo tradičně přivážejí na hejtmanství ostravští skauti. Také letos je na krajském úřadě přivítal hejtman kraje Ivo Vondrák a jejich plamínkem zapálil svíci, která je nyní ve vestibulu krajského úřadu. Lidé si mohou pro plamínek přijít se svými lucerničkami až do Tří králů, denně mezi 7. a 19. hodinou.

Foto: MSK

„Plamínek z betlémské jeskyně symbolizuje mír a pokoj. Moc se mi líbí tradice, kdy si lidé pro Betlémské světlo chodí a rozsvěcují si jej doma, nosí je svým blízkým a přátelům. Světýlko, které nám skauti přinesli, je k dispozici u nás, na krajském úřadě. Budu rád, když s jej k nám lidi přijdou připálit,“ pozval všechny na krajský úřad hejtman kraje Ivo Vondrák.

Historie šíření Betlémského světla spadá do 11. století. Podle legendy se během křížových výprav jeden mladý rytíř zapřísahal, že do své rodné Florencie přiveze plamínek z betlémské baziliky. V novodobé historii tradici založil skautský vůdce Herbert Grünwald z Vídně. V Československu bylo Betlémské světlo poprvé zapáleno přesně před 30 lety, tedy 23. 12. 1989. Plamínek symbolizující mír se každoročně zapaluje v předvánoční době v Betlémě v jeskyni, ve které se narodil Ježíš Kristus.

Zdroj: MSK