BRUNTÁL | Po celé republice probíhá řada aktivit spojených s oslavami 100. výročí vzniku Československa. Nejinak tomu je i na Zámku v Bruntále. Již od konce května letošního roku probíhá na bruntálském zámku výstava „Mezi orlem a orlicí. Bruntálsko 1914-1938“, která připomíná jedno z nejvýznamnějších výročí naší historie, 100. výročí vzniku samostatného Československa v roce 1918.

Foto: Plakát akce

„Návštěvníci jsou seznámeni s okolnostmi vzniku našeho státu a s politickým, společenským, kulturním, ale i docela běžným životem v průběhu let existence tzv. první Československé republiky na Bruntálsku,“ popsala výstavu Jitka Koščáková, ředitelka Muzea v Bruntále. Je připomenuto specifikum historického vývoje zdejšího regionu, který byl jazykově německý a jeho připojení k československému státu koncem prosince 1918 se setkalo s nesouhlasem místního obyvatelstva. Následně je na výstavě sledováno česko-německé soužití až do tragického vyvrcholení v září 1938. „S mnohými exponáty i historickými skutečnostmi, připomínajícími život na Bruntálsku v meziválečném období, je veřejnost seznámena úplně poprvé,“ doplnila Koščáková k výstavě, která na zámku potrvá už jen do 28. října.

K výše uvedené výstavě byla vydána i stejnojmenná kniha, jejíž slavnostní křest proběhne ve velké výstavní síni bruntálského zámku ve čtvrtek 25. října v 17 hod. Autorem výstavy i knihy je historik Muzea v Bruntále Mgr. Igor Hornišer. V tento den navíc budou v rámci akce „Hudba v komnatách“ některé prohlídky bruntálského zámku ozvláštněny hudebním vystoupením mladých talentů ze Základní umělecké školy v Bruntále.