MSK | Lidé z Moravskoslezského kraje, kteří jezdí do práce vlaky nebo veřejnými autobusy, by měli počítat s dalšími změnami v jízdních řádech. Hejtman Ivo Vondrák v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu nařídil dopravcům v regionu další omezení spojů. Pro vlakovou dopravu začne nařízení platit ve čtvrtek 26. března, autobusové spoje budou upraveny od 1. dubna 2020.

Foto: Zdenka Spurná

„Kvůli uzavření škol v souvislosti s nákazou koronavirem už jezdí v Moravskoslezském kraji meziměstské linkové autobusy podle letních prázdninových jízdních řádů. Zrušili jsme i turistické autobusové linky, například všechny spoje na Ovčárnu. Dopravní obslužnost tak nyní slouží prakticky jen k cestám do zaměstnání, lékaři či na nákup. Stejně jako ostatní kraje i Moravskoslezský kraj, coby objednavatel regionální autobusové i vlakové dopravy, proto musí dál omezit poskytovaný rozsah veřejné dopravy,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že rozsah omezení ale počítá s tím, že stále jsou v regionu desetitisíce cestujících, plně odkázaných na veřejnou dopravu.

Náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka upřesnil, že páteřní vlaková doprava bude od čtvrtku 26. března omezena na „nedělní provoz“, který bude doplněný o zhruba 50 dalších spojů, navážejících zaměstnance na ranní směny. „S odstupem několika dnů částečně upravíme i stávající prázninové jízdní řády autobusů tak, aby navazovaly na vlaky a zajistily zbývající spojení,“ řekl náměstek hejtmana Jakub Unucka. Žádá cestující, aby si včas ověřili ve vyhledávačích spojení a na www.kodis.cz, zda jim linky, kterými byli zvyklí cestovat, pojedou a kdy.

„Jezdíte vlakem? Od čtvrtku 26. března jezdíme jinak, podívejte se prosím v předstihu, jestli váš spoj pojede. Autobusové jízdní řády se změní od 1. dubna, o víkendu už budou zveřejněny, platí stejné doporučení. Vyhnete se tak třeba pozdnímu příchodu do práce nebo k lékaři,“ upozornil náměstek hejtmana Jakub Unucka s tím, že kraj si uvědomuje, že tento provoz nemusí stačit některým podnikům a bude ho potřeba doplnit o další spoje, které dopraví zaměstnance do práce.

„Protože v současné situaci kvůli opatřením proti šíření koronaviru nenastupují cestující předními dveřmi autobusů, a my tak nemáme přehled o počtech přepravených cestujících, požádal jsem v dopise zaměstnavatele v regionu, aby nám napsali své připomínky a podněty k eventuálním úpravám jízdních řádů linek. Jsme připraveni maximálně vyjít vstříc jejich potřebám, aby kvůli nedostatečným spojům nemuseli omezovat výrobu a provoz. Jen musíme vědět jak,“ dodal náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Zdroj: MSK