MSK | Občané Moravskoslezského kraje, kteří jezdí linkovými autobusy, by měli od 9. prosince počítat s rozsáhlými změnami ve veřejné dopravě. Změní se nejen jízdní řády tak, aby jednotlivé spoje na sebe lépe navazovaly. V šesti oblastech budou jezdit noví dopravci, kteří nasadí nové komfortnější a „chytřejší“ autobusy, vlídnější k životnímu prostředí.

Foto: Transdev

„Změny připravujeme tak, aby veřejná autobusová doprava byla efektivní, rychlejší a jednodušší, zvýšila se kvalita a komfort dopravního spojení mezi jednotlivými městy a obcemi a dopravovali jsme se ekologičtěji,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka.

Moravskoslezský kraj má zájem na tom, aby autobusy jezdilo co nejvíce cestujících, aby pro ně bylo výhodné nechávat auta doma a využívat veřejnou dopravu. „Proto jsme v tendrech vybírali nové dopravce, kteří budou cestující přepravovat nízkopodlažními ekologickými autobusy, v nichž je samozřejmostí klimatizace, USB konektory, možnost platit kartou, a kteří postupně nabídnou další služby s využitím „chytrých“ technologií,“ řekl náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Upřesnil, že od 9. prosince bude autobusovou dopravu na Rýmařovsku, Bruntálsku, Krnovsku a v západní části Novojičínska nově zajišťovat společnost Transdev Morava s.r.o. V oblasti Novojičínsko východ bude novým dopravcem ČSAD Vsetín a.s. O dopravní obslužnost Frýdlantska se bude starat ČSAD Frýdek-Místek a.s.

„Soustředíme se také na to, aby se veřejná doprava v kraji zjednodušila a zrychlila. To znamená na optimalizaci jízdních řádů, aby autobusy jezdily tam, kam lidé potřebují a v čase, kdy potřebují. Aby spoje na sebe navazovaly, ideálně aby byly propojeny s železniční dopravou,“ dodal náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Upozornil na to, že od 9. prosince dochází k dílčím změnám jízdních řádů autobusů ve všech dopravních oblastech v kraji. Na mnoha místech se změní organizace linek i jejich číslování. „Všechny změny jsme v předstihu projednali s vedením obcí a měst, kterých se to týká, a požádali jsme je, aby nové jízdní řády zveřejnili. Podrobné informace o změnách lidem poskytnou zaměstnanci společnosti Koordinátor ODIS, která je klíčovým aktérem v integrované veřejné dopravě,“ řekl náměstek hejtmana Jakub Unucka. Doporučil cestujícím, aby se včas se změnami v autobusové dopravě seznámili. „Předejdou tak nepříjemným situacím. Může se totiž stát, že autobus, kterým byli zvyklí několik let pravidelně jezdit, teď přijede třeba o pět minut dříve, a oni zůstanou bezprizorně stát na zastávce a nestihnou přijet včas do práce nebo k lékaři. Takže ‚klikejte‘ na www.kodis.cz,“ vyzval náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Jednatel společnosti KODIS Aleš Stejskal dodal, že nově bude možné na některých linkách objednat si autobus telefonem. „Systémovou novinkou v rámci ODIS bude provoz vybraných spojů linek 348 a 349 v úseku Bílá – Bumbálka a Bílá – Konečná na telefonické zavolání,“ potvrdil Aleš Stejskal.

Upřesnil, že na všech autobusových linkách bude nadále beze změn platit Tarif ODIS. „Postupně budou moci cestující hradit jízdné v autobusech platební bankovní kartou. Pro nákup dlouhodobého jízdného nebo nabíjení elektronické peněženky na ODISkách vydavatele ČSAD Frýdek-Místek a Transdev Morava bude zaveden e-shop, stejně jako už funguje u ČSAD Vsetín. ODISky vydané dopravci Arrivou Morava a Osoblažskou dopravní společností zůstávají nadále v platnosti,“ řekl jednatel společnosti KODIS Aleš Stejskal s tím, že v Rýmařově, Bruntálu, Krnově, Novém Jičíně a Kopřivnici zůstávají beze změn všechna kontaktní pracoviště pro nahrávání dlouhodobých časových jízdenek a nabíjení elektronických peněz na ODISku.

„Zrušeno bude pouze kontaktní pracoviště u dopravce Osoblažská dopravní společnost v Krnově. V průběhu 1. pololetí bude naopak zřízeno kontaktní pracoviště ve Frýdlantu nad Ostravicí,“ upozornil Aleš Stejskal.

Informace o změnách v autobusové dopravě najdete na webové stránce společnosti KODIS.

Tradičně jsou vydány knižní jízdní řády ODIS pro všechny oblasti, v prodeji jsou na obvyklých místech.

QR kódy s aktuálními odjezdy na zastávkách:

Na padesáti autobusových zastávkách v Brušperku a okolních obcích (Krmelín, Stará Ves n. O., Fryčovice, Petřvald, Mošnov, Trnávka a Kateřinice) bude zkušebně umístěn QR kód s on-line informacemi o odjezdech spojů z dané zastávky. Po načtení QR kódu mobilním telefonem obdrží cestující seznam nejbližších odjezdů autobusů včetně informace o jejich případném zpoždění. Využívání této služby bude sledováno prostřednictvím webové aplikace a v případě zájmu pak mohou být těmito kódy vybaveny i další zastávky v kraji.

Připomínky k jízdním řádům bude možné sdělovat na:

hot-line KODIS: 773 605 066
mail: info@kodis.cz
facebook: kodiscz

Zdroj: MSK