KRNOV | Město Krnov zná od úterý 6. června své Osobnosti roku 2022. Jejich slavnostní vyhlášení se konalo v zaplněné Koncertní síni sv. Ducha za přítomnosti všech nominovaných a jejich rodinných příslušníků, kolegů či kamarádů.

Foto: MěÚ Krnov

„Všichni, co tady sedíte, jste osobnosti, jedinečné bytosti. Jsou mezi vámi ale někteří, kteří udělali něco jiného, výlučného pro člověka, pro společnost, pro město Krnov. Jejich blízcí a přátelé nám to na ně pověděli a my máme možnost jim dnes za jejich činy poděkovat. Vím, že v Krnově jsou i další stejně výjimeční lidé. Zatím jsou pro nás neznámí, ale věřím, že v dalších letech se o nich dovíme a budeme jim moci vzdát dík stejně, jako nyní vám,“ řekla v úvodu slavnosti místostarostka Monika Dudová.  

Na titul Osobnost města Krnova roku 2022 letos veřejnost nominovala v kategoriích Výjimečný počin, Podnikání, Humanita, Sport, Vzdělávání a Kultura patnáct jednotlivců a čtyři kolektivy. Vítěze v jednotlivých kategoriích určili členové komisí rady města.

V kategorii Vzdělávání zvítězila ředitelka Mateřské školy Žižkova Mi­lada Holinková, za Humanitu pracovník Charity Krnov Marcel Bala, v Podnikání uspěl majitel strojírenské společnosti a předseda Okresní hospodářské komory Bruntál Květoslav Bašista. Za Kulturu ocenění převzala vedoucí loutkářského souboru Krnováček Šárka Kleino­vá, v jejímž videomedailonku, který měli možnost přítomní zhlédnout, uvedla:

„Z ocenění mám upřímnou radost. Ale vnímám ho jako ocenění celého souboru, protože bez těch lidí, na které se mohu v souboru spolehnout, bych nebyla vůbec nic.“ Ze sportovců se osobností stala Veronika Zajícová, sportovkyně v takzvaných smíšených bojových uměních, a ocenění za Výjimečný po­čin obdržela dlouholetá členka Aktivu pro občanské záležitosti města Krnova Jarmila Fričková.

Udělovala se také Cena veřejnosti. Lidé, kteří hlasovali v anketě Osobnost města Krnova roku 2022, dali nejvíce hlasů bojovnici Veronice Zajícové. Do veřejného hlasování se zapojilo 988 respondentů.

Součástí slavnostního odpoledne byla i vzpomínka na významné osobnosti města Krnova, které v loňském roce opustily tento svět. Byli to vedoucí kina Mír 70 Krnov Pavel Tomešek, basketbalový trenér Jan Kovařík, zakladatel loutkářského souboru Krnováček Jaroslav Janiš, malíř, grafik a designer Svatoslav Böhm a hokejový trenér a funkcionář Roman Běčák.

Oceněno bylo také sedm dětí do 10 let, které za píli a úspěchy nominovaly jejich kluby či zástupci škol. Ocenění převzali Jan Říha (oddíl Šachy Krnov), Lucie Kenisová (oddíl zápasu, TJ Lokomotiva Krnov), Jindřich Kavan (florbalový oddíl FCB Orca Krnov), Kristián Kolárik (hra na klavír, ZUŠ Krnov), Michael Mrůzek (zpěv, hra na kytaru, ZUŠ Krnov), Ondřej Poláček (fotbal, FK Krnov) a Petr Zajíc (oddíl zápasu, TJ Lokomotiva Krnov).

Za město Krnov všem nominovaným a vítězům jednotlivých kategorií poděkovali a ocenění předali místostarosta Miroslav Binar a místostarostka Monika Dudová. V případě Ceny veřejnosti to byla i loňská vítězka ankety Petra Šlosarová. V kulturním programu vystoupili žáci ZUŠ Drahomíra Malovaného.

Zdroj: MěÚ Krnov

Foto: MěÚ Krnov

Foto: MěÚ Krnov