MSK | S návratem dětí do školních lavic se také jízdní řády příměstských autobusů vracejí do doby „před koronavirem“. Od pondělí 25. května končí prázdninový provoz a autobusy budou jezdit bez omezení, která bylo nutné zavést v nouzovém stavu. Obnoveny budou i turistické linky. Vlaky zůstávají v letním režimu.

Foto: STA Bruntálsko

Autobusy jezdily v Moravskoslezském kraji podle prázdninových jízdních řádů od 16. března, kdy byly kvůli pandemii koronaviru uzavřeny školy. Kraj zrušil i turistické autobusové linky, například všechny spoje na Ovčárnu. Dopravní obslužnost tak od půlky března sloužila prakticky jen k cestám do zaměstnání, lékaři či na nákup. To se od pondělí 25. května změní.

 

„Obnovíme i turistické spoje včetně spojů na Ovčárnu. U nich připravujeme na zimu povinně místenkový systém. Aby nedocházelo k tomu, že se turisté, kteří se vracejí z Pradědu, nevejdou do posledního autobusu,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka.

 

Doporučil všem cestujícím, aby si před jízdou ověřili, kdy jim „jejich“ autobus jede. A také, aby dodržovali hygienická opatření chránící před nákazou. „Ověřte si na webu www.kodis.cz spoje, na které jste byli zvyklí,“ žádá náměstek hejtmana Jakub Unucka s tím, aby lidé nezapomněli na hygienu rukou, používání roušek a dodržování odstupů. „Samozřejmě pokračujeme v důkladné dezinfekci vnitřních prostor autobusů. Plaťte, pokud možno především ODISkou a tam, kde to jde, platební bankovní kartou. Když už opravdu musíte platit hotově, nachystejte si přesnou částku,“ řekl náměstek hejtmana Jakub Unucka.

 

Dodal, že klíčové je, aby se cestující v autobusech cítili bezpečně. „Máme jasný plán, jak cestujícím vrátit důvěru v cestování veřejnou hromadnou dopravou. Zásadní změny připravujeme od letošního prosince. Cílem je naprostá minimalizace hotovostních plateb a interakce řidiče a cestujícího. Na konci letošního roku budou všechny autobusy umožňovat platit jízdné kromě ODISky i bankovní kartou. Stejně tak budou odbavovací systémy schopny přečíst QR kód jízdenky, kterou si cestují zakoupí v mobilní aplikaci MůjODIS. Ve spolupráci s obcemi chceme lidem umožnit vyřídit si ODISku na obecních úřadech, aby ji mohl mít opravdu každý,“ upřesnil náměstek hejtmana Jakub Unucka. Další opatření bude kraj hledat také v nově zřízené celostátní pracovní skupině, složené ze zástupců dopravních expertů z akademické sféry, epidemiologů, dopravců a řidičů.

 

Vlaky budou v Moravskoslezském kraji od 25. května jezdit i nadále podle prázdninových jízdních řádů. „Vlaky zůstávají v letním režimu proto, že většina žáků a studentů, kteří se dopravují vlaky, do školy nenastoupí. Pro ty, kteří ano, přidají České dráhy na vybraných tratích ranní školní vlaky. Bude to například na trati 323 Ostrava – Valašské Meziříčí, trati 310 Opava – Krnov – Olomouc nebo na trati 310 Opava – Krnov – Olomouc,“ řekl náměstek hejtmana Jakub Unucka s tím, že i ve vlacích je nutné dbát na zvýšenou hygienu.

 

„V jedenácti vybraných vlakových soupravách CityElefant 471 a RegioPanter 650, které v Moravskoslezském kraji zajišťují zhruba 100 spojů denně, jsme dokončili nástřiky interiérů pomocí nanotechnologie s aktivními částicemi, která by měla výrazně snížit množství bakterií a virů v interiéru vozidla. Pokud se měřením potvrdí předpokládaná funkčnost, jsme připraveni stejnou technologii použít i v autobusech,“ dodal náměstek hejtmana Jakub Unucka.

 

Veškeré informace k jízdním řádům najdete na:
http://www.portal.idos.cz a www.kodis.cz

Zdroj. MSK

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.