KRNOV (FOTO) | Deset let plného provozu oslavila 1. května jednotka DIOP (dlouhodobá intenzivní ošetřovatelská péče) v krnovské nemocnici. Byla založena jako první v Moravskoslezském kraji a prošlo jí 215 pacientů.
Jednotka s osmi lůžky zajišťuje dlouhodobou intenzivní ošetřovatelskou péči pacientům po závažném, nejčastěji neurologickém poškození (úrazy, krvácení do mozku, stavy po resuscitacích). Slouží pro přechod pacientů z oddělení ARO, JIP či jiných akutních lůžek. Po stabilizaci stavu na DIOP jsou pacienti překládáni dle spádu a aktuálního zdravotního stavu na lůžková rehabilitační oddělení, oddělení ošetřovatelské péče nebo i domů.
„V době začátků jsme byli spádoví pro celý Moravskoslezský kraj a kritéria přijetí na naši jednotku byla přísná. Většinou jsme přijímali mladší pacienty po nehodách a úrazech, u nichž byla šance, že by je naše péče mohla alespoň částečně vrátit do běžného života,“ prozradila vrchní sestra DIOP Olga Kurečková.
První výsledky v podobě pacientů, u kterých bylo prokazatelné zlepšení zdravotního stavu, přispěly ke vzniku dalších podobných ošetřovatelských jednotek v kraji. „Pacientů, kteří se vrátili do svého původního života, jsme měli jen několik. Pacientů, kterým jsme pomohli k soběstačnosti, či o ně mohou pečovat jejich blízcí, je více. Odhaduji, že jde o čtvrtinu z celkového počtu všech, kteří u nás byli hospitalizováni,“ pokračovala Olga Kurečková.
Ředitel nemocnice Ladislav Václavec, který před jedenácti lety usiloval o vznik DIOP v Krnově, má z práce celého týmu radost. „Jakákoliv intenzivní ošetřovatelská péče je pro zdravotnické zařízení náročná z personálního hlediska a nákladná z hlediska ekonomického. Fakt, že náš tým pomohl několika pacientům k návratu do běžného života a dalším k důstojnému způsobu života je neoddiskutovatelným úspěchem,“ uvedl ředitel nemocnice Ladislav Václavec.
Přišel poděkovat
Celník Roman Brázdil z Bruntálu minulý rok narazil s osobním autem do stromu v Beskydech. Utrpěl závažné poranění mozku. Po pár týdnech ve Fakultní nemocnici v Ostravě byl přeložen na ARO krnovské nemocnice a po dalším týdnu na DIOP. „Manžel byl na rekondičním pobytu. Od jeho kolegů vím, že jel domlouvat tenisové kurty. Proč naboural, ale nikdo netuší. Kdyby nebyl připoutaný, tak zemřel,“ řekla manželka Kateřina.
Tatínek dvou dětí ležel na DIOP dlouhé týdny na přístrojích. Po probuzení nikoho nepoznával. Jeho první věty byly zmatené. „Občas hrál volejbal, jindy si povídal s dětmi, kamarády. Z toho zase vtipkoval s kolegy nebo byl v práci. Chodila jsem za ním každý den a viděla jsem péči ošetřovatelek, sester a lékařů. Musím říct, že s tak lidským a precizním přístupem jsme se již nikde jinde nesetkali a všem moc děkuji,“ sdělila Kateřina.
Roman, který byl z jednotky přeložen na rehabilitační oddělení SZZ Krnov a následně do Rehabilitačního ústavu Hrabyně si na svůj pobyt na DIOP téměř nepamatuje. „Vzpomínám si jen na tváře a hlasy sestřiček a pana doktora. Jinak vůbec nevím, že jsem tady byl ani jak dlouho. Vše se učím znovu. Zvládám pomalu nakoupit. Nejvíc se těším, až si s kamarády zahraju volejbal. Ale ještě musím hodně cvičit. Jde to pomalu. Nejhorší je to s tou pamětí, ale snad vše s manželkou a dětmi zvládneme,“ řekl čtyřiačtyřicetiletý elegán.
Díky ze soudu
Chválou na DIOP krnovské nemocnice nešetří ani známá bruntálská soudkyně Vladimíra Kikerlová. Té v roce 2015 nedala přednost řidička automobilu a srazila ji z motorky. Soudkyně utrpěla jedenáct zlomenin, vážné poškození hlavy i mozku. Lékaři jí dávali jen několikaprocentní šanci na přežití. Právě na DIOP ji intenzivní péčí, rehabilitací, bazální stimulací a komunikací vrátili do života. Dnes už paní doktorka obléká soudcovský talár.
„Žádná slova díků nedokážou vyjádřit, jak moc si vážím péče celého týmu DIOP krnovské nemocnice. Byli to oni a manžel, kteří nepřestali věřit, že se uzdravím. To, že pracuji a žiji je z velké části jejich zásluhou a snad také zázrak. Mé poděkování si zaslouží i pracovníci dalších oddělení krnovské nemocnice,“ nechala se slyšet soudkyně Kikerlová.
Zdroj: SN v Opavě a SZZ Krnov