MSK | Pacienti s bolavými zuby najdou v Ostravě večer, o víkendech a o svátcích pomoc na jiném místě než doposud. Lékařskou zubní pohotovostní službu v krajském městě bude totiž od 1. června zajišťovat společnost AJNA dental clinic s.r.o., a to ve svých prostorách v centru Ostravy. Krajští radní potvrdili výsledek výběrového řízení.

Foto: ilustrační – Pixabay

Rada kraje schválila i financování této zdravotní služby. Na zubní pohotovost v Ostravě vyčlení Moravskoslezský kraj ze svého rozpočtu na dobu trvání smlouvy s AJNA dental clinic do konce roku 2022 9 milionů korun bez DPH.

„Lékařská zubní pohotovostní služba poskytuje pacientům lékařskou péči v době, kdy stomatologické ambulance už neordinují a jim se zhorší zdravotní stav. Jednotlivé zdravotní výkony pohotovosti jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění prostřednictvím zdravotních pojišťoven. Ty však nekryjí celkové náklady provozu zubní pohotovosti, proto kraj hradí tuto ztrátu,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer s tím, že kraj je ze zákona o zdravotních službách povinen lékařskou zubní pohotovostní službu na svém území zajistit.

V krajském městě doposud zubní pohotovost zajišťovala Městská nemocnice Ostrava. Ta se také spolu s AJNA dental clinic přihlásila do výběrového řízení vyhlášeného začátkem března. „Hodnotící komise se sešla několikrát, s ohledem na vyhlášení nouzového stavu kvůli koronaviru jednala korespondenčně. Oba účastníci splnili podmínky tendru. Nabídku AJNA dental clinic komise vyhodnotila jako cenově výhodnější,“ řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer.

Dodal, že nový provozovatel bude zdravotní služby poskytovat ve stejném rozsahu jako doposud. „Ordinační hodiny se nezmění, ve všední dny bude zubní pohotovost fungovat od večerních 18 hodin do 6 hodin ráno, o víkendech a o svátcích tu budou zubaři k dispozici nepřetržitě,“ upřesnil náměstek hejtmana Martin Gebauer.

Zubní lékařská pohotovost v Ostravě od 1. 6. 2020 do 31. 12. 2022:
Do 31. 7. 2020 AJNA dental clinic s.r.o., Poděbradova 2738/16, Ostrava.
Po 31. 7. 2020 v samostatných prostorách pro LPS, Jurečkova ul., Ostrava.

Ordinační hodiny:
Pracovní dny: 18:00 hod. – 06:00 hod.
Sobota, neděle, svátky: nepřetržitě