KRNOV | Rodák z Prostějova zakotvil v Krnově jako textilák v tehdejších Závodech Stanislava Kostky Neumanna. V roce 1952 společně se svou manželkou Eliškou patřili ke skupince zakladatelů loutkářského kroužku, který se postupem času proměnil v amatérský loutkářský soubor Krnováček.

Foto: Šárka Kleinová

Hlavní doménou Jaroslava Janiše byla režie a scénografie. Jeho fantazie a představivost dokázaly vykouzlit naprosto jedinečné světy.

Společně s manželkou Eliškou vytvořil desítky originálních loutek, které jsou rozesety nejen po Krnovsku, ale takřka po celé republice. Málokdo si již také dovede představit vánoční čas bez Betléma Krnovanů, jehož byl autorem.

Za svou obětavou práci získal řadu ocenění. Nejvíce si považoval ocenění z roku 1978, kdy se stal nositelem čestného loutkářského odznaku národního umělce Josefa Skupy, a ocenění z roku 2007, kdy byl vyhlášen společně se svou manželkou významnou osobností města Krnova za rok 2006.

Jaroslav Janiš byl však především skromný a obětavý člověk s velkým srdcem. Poslední přání mu již bohužel loutkáři nesplní, budou se však snažit udržet a rozvíjet loutkářskou tradici, kterou v roce 1952 se skupinkou kamarádů započal a které zasvětil celý svůj život.

Za loutkářský soubor Krnováček připravila Šárka Kleinová.

top