MSK | Po dvou covidových letech se do Ostravy opět sjíždějí lidé z celé republiky i ze zahraničí na festival Colours. V dějišti akce v Dolních Vítkovicích se bude nacházet i mobilní sanitka ostravského Zdravotního ústavu, ve které se můžou zájemci nechat bezplatně a anonymně otestovat na HIV. Pracovníci poradny HIV budou lidem k dispozici od středy do pátku.

Foto: Plakát akce

Po dvouleté pauze se na festival Colours of Ostrava sjedou desetitisíce návštěvníků nejen z Moravskoslezského kraje, ale i širokého okolí. Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě tak svou účastí na akci využívá příležitosti oslovit návštěvníky ze všech koutů republiky. V mobilní sanitce se mohou seznámit s riziky HIV a zároveň se nechat zdarma a anonymně otestovat. Každému zájemci nejprve konzultant poradny položí pár otázek, poté obdrží anonymní pořadové číslo, a nakonec mu sestřička odebere malé množství krve z prstu na ruce. Do pěti minut se pak lidé dozví výsledek. Testování bude dostupné od středy do pátku vždy od 15:00 do 20:00 hodin.

Další zastávkou zdravotníků budou zářijové Dny NATO na mošnovském letišti. Zájemci o testování můžou zavítat i na web www.poradnahiv.cz, který usnadní rozhodování a nasměruje je do jedné z HIV poraden v Ostravě, Opavě, Olomouci, ve Zlíně, Vsetíně a v Brně. Lidé se zde mohou nechat bezplatně otestovat na HIV, syfilis a žloutenky B a C. V případě HIV jde navíc o anonymní testování.

top