ČR | V České republice je registrováno více než 4 100 HIV pozitivních případů a číslo vytrvale roste. Nepříznivý trend kopíruje také Moravskoslezský kraj. Počet 270 HIV pozitivních případů je čtvrtý nejvyšší v zemi. Zdravotní ústav v Ostravě proto opět nabízí ve své mobilní sanitce bezplatné anonymní testování HIV. Poprvé už tento pátek.

Foto: Plakát akce

Sanitka ostravského Zdravotního ústavu dorazí 10. června na festival MichalFest v Ostravě a mezi 16:00 a 20:00 hodinou nabídne lidem zdarma rychlotesty HIV. Každému zájemci nejprve konzultant poradny položí pár otázek, poté obdrží anonymní pořadové číslo, a nakonec mu sestřička odebere malé množství krve z prstu na ruce. Do pěti minut se pak lidé dozví výsledek. Testování bude pokračovat i sobotu mezi 14:00 a 20:00 hodinou.

Dalšími zastávkami zdravotníků pak budou ve dnech 13.-16.7. festival Colours of Ostrava a zářijové Dny NATO na mošnovském letišti. Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě letos spustil i nový web na adrese www.poradnahiv.cz, který má návštěvníkům především usnadnit rozhodování a následnou cestu do jedné z jeho HIV poraden v Ostravě, Opavě, Olomouci, ve Zlíně, Vsetíně a v Brně. Zájemci se zde mohou nechat bezplatně otestovat na HIV, syfilis a žloutenky B a C. V případě HIV jde navíc o anonymní testování.

Zdroj: Zdravotní ústav 

top