KRNOV | Po roce se do Krnova vrátí Závod míru, který je zařazen do prestižního seriálu Poháru národů světové cyklistické federace. Jeho součástí je pouze šest závodů na celém světě a spolu s Tour de Avenir patří mezi nejprestižnější klání určená mladým cyklistům do 23 let.

Foto: ilustrační – Pixabay

„Můžeme říci, že startovní pole bude kvalitnější než na mistrovství světa, kde dostávají možnost účasti i takzvaní cyklističtí trpaslíci,“ vysvětluje za pořadatele Jaroslav Vašíček.

Závod začne časovkou na dva kilometry ve čtvrtek 31. května v 17 hodin v Krnově na Hlavním náměstí. V pátek bude pokračovat náročnou etapou přes Skřítek se třemi rychlostními a třemi horskými prémiemi. V závěru ještě účastníky prověří tři náročné okruhy okolo Rýmařova, kde bude také cíl.

Třetí etapa povede z Krnova a cíl bude mít u přečerpávací vodní nádrže Dlouhé stráně ve výšce 1 353 metrů nad mořem. Nejtěžší stoupání v České republice, které místy dosahuje až 18 procent, závodníci budou absolvovat hned dvakrát.

Nedělní finále odstartuje v 11 hodin na Masarykově náměstí v Jeseníku s cílem po 160 kilometrech na Priessnitzově ulici s posledním dvoukilometrovým 12 procentním stoupáním. Náročnost této etapy pak dokresluje umístění horských prémií na Rejvízu, Příčném vrchu, Hvězdě, Lyře a Vidlích.

O prestiži celého klání hovoří také skutečnost, že závodníci, kteří se umístí na předních místech, pak mnohem snadněji získávají angažmá v prestižních profesionálních stájích. „A v letošním roce se bude opravdu na co těšit, ať už se jedná o mistra světa Cosnefroye Benoita z Francie, národní šampiony jednotlivých zemí nebo českou reprezentaci,“ popisuje Jaroslav Vašíček a dodává, že v startovní listině jsou týmy Rakouska, Belgie, České republiky, Dánska, Francie, Německa, Británie, Itálie, Japonska, Kazachstánu, Lucemburska, Nizozemí, Norska, Polska, Portugalska, JAR, Španělska, Švédska, Švýcarska, USA, Ruska a Slovinska.

Zdroj: MěÚ Krnov