BRUNTÁLSKO(FOTO)| Přes neradostnou situaci kolem pandemie Covidu 19 dostihová sezóna, alespoň ta zahraniční, neutichla ani v posledních měsících tohoto roku. Závěr patřil co do úspěchu na Bruntálsku působících dostihových stájí výhradně jen centrále z Dvorců u Bruntálu, kdy po letošním ročníku Velké pardubické startovali svěřenci Pavla Tůmy výhradně na italských drahách.

14. listopadu se z této dostihové centrály dvou zástupců modrožlutých barev DS Dr. Charvát účastnili dostihů v italském Milánu a odkud přivezli dvě cenná prvenství. Prvního graded vítězství se zde dočkal tříletý hřebec RONCAL, který s ž. Janem Faltejsem ovládl dostih přes proutěné překážky (PP) – Premio Giulio Berlingeri, Gd2, na 3600 m.

Stejného úspěchu pak dosáhl i osmiletý valach NORTHERLY WIND, ketrý ve skvěle obsazeném hlavním dostihu Premio Grande di Milano, stch. Gd1na 5000 m potvrdil letošní skvělou formu. Svěřenec Pavla Tůmy zde opět pod vedením ž. Jana Faltejska zvítězil jistě o pět délek a na své konto si tak připsal již desáté překážkové vítězství kariéře.

V den závěrečného tuzemského dostihového mítinku, jehož konání obstarala 21.11.2020 Chuchle Aréna Praha,se tým okolo Pavla Tůmy připravoval na start v italském Trevisu a i odtud si zásluhou HONEY SEXY DS Dr. Charvát přivezl pohár pro vítěze. Tříletá klisna, pro kterou šlo teprve o druhý životní start zde s jezdcem Ondřejem Velkem, který nahradil zraněného ž. Jana Faltejska o pět délek vyhrála proutěnky pro tříleté Premio Campeo na 3000 m.

7. prosince se na stejném závodišti do dostihu Premio Piazza Vittoria pro tříleté koně vydala na tříkilometrovou vzdálenost zástupkyně DS PT Team& Bodláková trenéra Pavla Tůmy. Tříletá hnědá klisna MILSUELDOS. která na konci září lehce vyhrála dostih přes PP v Lysé nad Labem, si tentokrát pod vedením jezdce Ondřeje Velka poradila i s konkurencí šesti soupeřů a zaznamenala tak první vítězství v Itálii.

Již tři dny po úspěchu v Trevisu, tedy 10. prosince se v italské Pise a tamního mítinku účastnily další dva svěřenci trenéra Pavla Tůmy.

Úvodní dostih programu Premio Balorain (stch. na 3500 m,) ovládl pod Ondřejem Velkem český odchovanec čtyřletý NIGHT MOON, který při své premiéře ve steeplechase do dostihu odstartoval v roli jasného favorita. V následujícím dostihu přes PP, Premio Thilborgh na 3500 m, se ztrátou necelých šest délek na vítěze umístil na druhém místě, opět s jezdcem Ondřejem Velkem v sedle, taktéž na překážkách debutující účastník letošního Českého derby, tříletý hřebec SWINGING THOMAS.

Italské závodiště v Pise pořádal další mítink již o týden později. 17. prosince se v úvodním dostihu dne, Premio Prova D’assaggio, stch, na 3200 m. umístnila se ztrátou necelé jedné délky na vítěze svěřenkyně Pavla Tůmy tříletá hnědá klisna HONEY SEXY. V dostihuPremio Szelar (PP) na 3500 m, pak silným finišem vybojoval třetí místo šestiletý valach DOMINIQUE. Pro oba zástupce DS Dr. Charvát za stále zraněného ž. J. F. angažoval trenér opět jezdce Ondřeje Velka.

Příznivci dostihového sportu, alespoň ti zahraniční, si na své přišli i na Štědrý den. 24. prosince se v Trevisu konaly vánoční dostihy, které zároveň obstaraly tečku za letošní překážkovou sezónou v Itálii. Vrcholem dostihového dne byly proutěnky Premio XVII Corsa Siepi di Treviso na 3500 m., v nichž se prosadila pětiletá klisna ze stáje Dr. Charváta CHEMINÉE, která se tímto výsledkem vrátila na vítěznou vlnu a získala šesté vítězství ze sedmi překážkových startů. Svěřenkyni Pavla Tůmy v dostihu úspěšně asistoval po zotavení navrátivší se ž. Jan Faltejsek.

O tři dny později a o 350 km jižněji. To byl cíl posledního startu svěřence Pavla Tůmy v letošním roce. 27. prosince tak mohli být návštěvníci závodiště v italské Pise svědky premiérového vítězství dvouletého hřebce stáje Dr. Charváta HAZARDERa, který zde při svém druhém životním startu předvedl v poli dvanácti soupeřů fantastický výkon v Premio Polifemo Orsini na 2000 m. S ž. L. Maniezzim v závěru dostihu předvedl výborný finiš, kterým lehce přešel přes 6 soupeřů a s přehledem zvítězil.
I přesto, že byla letošní sezóna do značné míry ovlivněna již zmíněnou pandemií Covidu 19, zaznamenala dostihová centrála Pavla Tůmy bezmála 100 startů s dvaatřiceti vítězstvími. Třináct těchto vítězství pak spadá do nejvyšší, tedy I. kategorie.
Není tak s podivem, že se trenér Pavel Tůma, s bilancí 17,2 % úspěšnosti umístil v ŠAMPIONÁTU TRENÉRŮ rovinových koní na 8. a s 31,0 % úspěšností na 2. místě v ŠAMPIONÁTU TRENÉRŮ překážkářů.

O letošních úspěších trenéra Pavla Tůmy a centrály ve Dvorcích pak svědčí fakt, že dvorní jezdci stáje a to jak ž. Jan Verner, tak ž. Jan Faltejsek získali tituly šampiónů jezdců rovinových a překážkových jezdců.
Vcelku často zde bylo během roku zmíněno jméno klisny RAVIELLY, jedné z nejúspěšnějších klisen domácího chovu současnosti.

Vítězka 7 rovinových a 2 překážkových dostihů, zástupkyně DS Dolní Moravice trenérky Evy Záhorové, se po šesti sezónách na dostihových drahách loučí s aktivní kariérou a odchází do chovu.

Raviella se během aktivní kariéry představila divákům jak českých, tak např. na dostihové dráze ve Varšavě, Wroclawi a v neposlední řadě divákům německým v Hoppegartenu, Lipsku či Drážďanech. Jejím největším úspěchem bylo vítězství v karlovarské ceně na dvojnásobnou míli. Během kariéry absolvovala 37 startů, v devíti z nich zvítězila, ve dvanácti dostizích pak dosáhla na dotované příčky a vydělala přes půl miliónů korun. Jako prvního partnera jí majitelé vybrali někdejšího šampióna dvouletých hřebců a poté mílařského šampióna Chardonney Tcheque, který se v Hřebčíně Střelice do plnokrevného chovu.

Autor: Miroslav Škoda

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.