BRUNTÁLSKO, ČR (FOTO) | Stejně jako v loňském roce, tak i v tom letošním, se zde pokusíme příznivcům dostihového dění přinést informace o startech a výsledcích na Bruntálsku trénovaných koní.

I začátek tuzemské dostihové sezóny 2020, byl poznamenán pandemií Covid-19 a tak se brány nejen tuzemských dostihových drah pozvolna otevíraly až v druhé polovině května.

První dostihový mítink u nás se uskutečnil na mosteckém hipodromu, kde ze svěřenců na Bruntálsku trénovaných koní byli na startu dva z koní modro-žlutých barev dostihové stáje (DS) Dr. Charvát trenéra Pavla Tůmy a kteří zde zaznamenali čtvrté a šesté místo. První ze zahraničních závodišť obnovilo provoz 30. května a to v německých Drážďanech.

Pro trenéra Pavla Tůmu však letošní sezóna začala ještě před omezením v důsledku pandemie a to již 9. ledna na italském závodišti v Pise, kde se vítězným startem v dostihu přes proutěné překážky (PP) na 3500 m s ž. Janem Faltejskem v sedle představil čtyřletý valach FIRST OF ALL z DS Dr. Charvát. Stejná dvojice si na témže závodišti vítězství zopakovala i o pět týdnů později (16. února), když po boji ovládla dostih Gd-2 na 3500 m PP. Trenér Pavel Tůma zaznamenal téhož dne i jedno druhé místo, které v dostihu přes PP, Gd-1 na 4000 m vybojoval taktéž s ž. Janem Faltejskem desetiletý valach ANAKING taktéž DS Dr. Charváta.

Dostihovému centru (DC) trenérky Evy Záhorové z Dolní Moravice začala letošní sezóna až 6. června na dostihové dráze Chuchle Aréna Praha. K dvojici svěřenců trenérky Evy Záhorové se na startu třetího dostihu, CENY EMONT BOHEMIA, roviny II. kat. na 2400 m seřadilo dalších dvanáct soupeřů. Konečné páté místo zde vybojovala čtyřletá hnědá klisna DALARALA s ž. Martinou Havelkovou a o poznání lépe se pak vedlo ž. Martinovi Srncovi, který v sedle sedmileté klisny RAVIELLA obsadil místo druhé. O dostih dříve si svou letošní premiéru a to vítěznou odbyla tříletá klisna FALIRAKI, která s ž Janem Vernerem ovládla CENU HITRADIA CITY, rovina IV.kat. na 2200 m.

1. června se tým kolem Pavla Tůmy vydal opět do italského Merána, odkud si zásluhou zástupců DS Dr. Charvát, osmiletého NORTHERLY WIND a čtyřletého valacha FIRST OF ALL, odvezli poháry za dvě první místa.

Dostihová sezóna se 20. června naplno ,,rozeběhla“ i na pardubickém závodišti, kde se oproti zvyklostem otevřely brány o pět týdnů později než v předešlých letech. Hned úvodní dostih poznamenaný celodenním vydatným deštěm, Cenu Slavia pojišťovny a. s. přes PP IV. kat. na 2800 m, ovládl zástupce stáje Dr. Charvát, tříletý valach GATSBY s ž. Janem Odložilem.      Třetího dostihu dne Ceny za podpory společnosti ENIGOO s.r.o. Steeplechase crosscountry IV. kat. na 3300 m se spolu se čtrnácti soupeři účastnil i pětiletý valach MOTIV, z tréninku Veroniky Lempochnerové, který s ž. Janem Odložilem obsadil velmi hezké druhé místo. Stejně, jako v prvním dostihu, měla DS Dr. Charváta svého zástupce i v osmém, posledním dostihu odpoledne. Tou byla Cena Dostihového klubu Steeplechase IV. kat. na 3500 m, ve které se po bezmála dvouleté pauze ukázal na startu dostihu pětiletý valach FOCOLAT DU LARGE.  I on spolu s ž. Janem Faltejskem bojoval o vítězství, které mu však uniklo o pouhou délku před vítěznou klisnou LIBUŠKOU.

Že se trenéru Pavlu Tůmovi a jeho svěřencům DS Dr. Charvát v italském Meránu daří, se potvrdilo během dalšího dostihového dne, 27. června. Své šesté vítězství v kariéře ze sedmi startů zde se svým stabilním jezdcem ž. Janem Faltejskem vybojoval ve Steeplechase Gd-2 na 3800 m čtyřletý valach FIRST OF ALL z DS Dr. Charvát.

1. července zahájilo s týdenním zpožděním, zaviněné vydatným deštěm, letošní sezónu závodiště v polské Wroclawi. Jediným zástupcem na Bruntálsku trénovaných koní byl MILSUELDOS DS
    PT Team&Bodláková trenéra Pavla Tůmy, který v dostihu zvaném Nagroda 20000, PP na 2800 m při své premiéře vybojoval s ž. Janem Odložilem hezké druhé místo.
  2. července odstartovala v Pardubicích série kvalifikačních dostihů na Velkou pardubickou (VP). Vítězem úvodní kvalifikace se stal loňský vítěz VP, desetiletý valach THEOPHILOS z tréninku Josefa Váni st.

Druhého dostihu pardubického mítinku byla Cena Arnošta z Pardubic – podporovaná Dopravním podnikem města Pardubic, a.s., Steeplechase crosscountry IV. kat. na 3200 m, jehož se zúčastnil HAMIS trenérky Veroniky Lempochnerové z Horní Moravice a čtyřletý svěřenec trenéra Pavla Tůmy TECH JURY DS Dr. Charvát, jenž si výrokem „jistě“ doběhl pro první místo. Čtyřletý HAMIS pak obsadil místo čtvrté.

1. července se uskutečnil první dostihový den na dráze v Lysé nad Labem, kde měla DS Dr. Charváta na startu dva své zástupce. Jako první se v šestém dostihu, Memoriálu Evy Palyzové, Steeplechase crosscountry I. kat. na 4600 m představil osmiletý valach PEINTRE ELUSIF s ž. Janem Faltejskem. Vinou pádu se však tato dvojice do cíle nedostala. O poznání lépe se pak v osmém – závěrečném dostihu přes PP spol. CONSEQ na 3200 m V. kat. vedlo pětiletému bílému valachu RES JUDICATA.

I brány Bratislavského závodiště Petržalka, se nejen díky pandemii otevřely až v druhé polovině června.  Na startu prvního dostihového dne byla 21. června i Evou Záhorovou připravovaná čtyřletá bílá klisna MYRNA, která s ž. Martinem Srncem s devítidélkovou ztrátou na vítěze obsadila čtvrté místo. Tatáž klisna se na bratislavské dráze ukázala o tři týdny později 12. července a to v hendikepovém dostihu Boschky, roviny III. kat. na 1200 m. S jezdcem Danielem Vyhnálkem si tentokrát vedla mnohem lépe a po boji v cílové rovině zde vybojovala premiérové vítězství. Do bojů v týž den zasáhl ještě čtyřletý hnědý valach NEL, jenž opět s Davidem Vyhnálkem v sedle obsadil třetí místo.

Autor: Miroslav Škoda