BRUNTÁLSKO | Během dvoudenního mítinku v Chuchli Aréně Praha, jehož vrcholem byl 27. září šestý ročník Evropského poháru žokejů, zaznamenali zástupci dostihové stáje Dr. Charvát z tréninku Pavla Tůmy dvě druhá místa.

26. září se Ceny Lokotrans Agro a Glomex Military supplies, roviny III. kat. na 1 600 m, zúčastnil dvouletý hřebec French Chardonnay, jemuž s žokejem Janem Vernerem v sedle chyběly na vítěze necelé dvě délky. O den později se v jednom z rámcových dostihů během Evropského poháru žokejů, EJC Cena Hrubymoving Transport, rovina L – 2 200 m, představila tříletá klisna Falikari, které s ž. Janem Vernerem chyběly taktéž necelé dvě délky k vítězství.

Dvoudenní mítink pořádalo i závodiště v italském Meranu. 26. září se na start Gd2steeplechase Premio d’Italia Mario Argenton na 3 900 m spolu s žokejem Janem Faltejskem v sedle zařadil i čtyřletý valach First of All, který v dostihu svým soupeřům nedal prakticky žádnou šanci a stylem start – cíl jej ovládl. Svěřenec Pavla Tůmy získal tímto triumfem již osmé vítězství z devíti dosavadních startů.

O den později se proti obhájci prvenství, sedmiletému valachu L’Estranz dostihové stáje Scuderia Aichner SRL v tréninku Josefa Váni ml.,a deseti dalším soupeřům v polipostavil na start 81. ročníku Gran Premio Merano Alto Adige Gd1 5 000 mo 250 000 € i zástupce modrožlutých barev dostihové stáje Dr. Charvát, svěřenec Pavla Tůmy, osmiletý valach Northerly Wind s Janem Faltejskem. Vposledním kole dostihu tato dvojice přešla do vedení, které ale atakoval i Josef Bartoš s valachem L’Estran, a bylo jasné, že o vítězství se rozhodne mezi touto českou dvojicí. Do cílové roviny vbíhal na prvním místě L’Estran, který následně zvítězil se čtyřdélkovým náskokem právě předNortherly Wind.

28. září hostilo dostihový den závodiště v Lysé nad Labem. V Ceně společnosti Conseq, roviny II. kat. na 1 300 m, spolu s jezdcem Danielem Vyhnálkem zvítězila čtyřletá bělka MyrnaSyndikátu V3Jz tréninku Evy Záhorové z Dolní Moravice.

V dostihu přes proutěné překážky (PP),Memoriálu Václava Špačka III. kat. na 3 000 m,zvítězila s žokejem Janem Faltejskem v sedle svěřenkyně trenéra Pavla Tůmy, tříletá klisna Milsueldosz dostihové stáje PT Team&Bodláková. Žokej Jan Faltejsek si na své konto připsal další vítězství hned v následujícím dostihu Tipsport (PP) IV. kat. na 3 200 m, tentokrát v sedle pětiletého valachaRes Judicataz dostihové stáje Dr. Charvát, taktéž z centrály trenéra Pavla Tůmy ve Dvorcích u Bruntálu.

30. září startovali svěřenci trenérky Evy Záhorové v polské Wroclawi a nutno podotknout, že se v nabité konkurenci neztratili. Oba, jak tříletý valach Terazki,zástupce dostihové stáje Luka–Vedral, tak čtyřletá klisna Daralaraz dostihové stájeVáclav Luka, startovali společně v rovinovém dostihu Międzynarodowa gonitwa II grupy na 3 200 m. Zatímco prvně jmenovaný Terazki dokončil s žokejem Michalem Hroudou dostih na čtvrtém místě, Daralara si s ž. Pavlínou Filipovou doběhla pro místo druhé, když do posledních metrů přes handicap pěti kilogramů bojovala o vítězství.
Do Bratislavy se 3. října s trojicí svěřenců dostihové stáje Dr. Charvát vydal tým okolo Pavla Tůmy. Hazarderv prvním dostihu získal třetí místo,Swinging Thomas v sedmém dostihusedmé místo a dvouletá klisna Devoir Riens ž. Janem Vernerem dosáhla na premiérové vítězství v dostihu I. kat., když opanovala28. cenu zimnej kráľovnej spoločnosti AGROSERVIS, roviny I. kat. na 1 600 m.

Své brány téhož dne otevřelo i dostihové závodiště v Brně a mezi účastníky byli také koně trenéra a chovatele Antonína Nováka z Malé Morávky. Jako první se v osmém dostihu, Podzimní brněnskésteeplechase – Pohárustatutárního města Brna, 13.ročníku, pod záštitou primátorky JUDr. Markéty Vaňkové, steeplechase III. kat. na 4 100 m,postavil na start osmiletý hnědý valach Marcon, jenž s žokejem Petrem Tůmou obsadil třetí místo. V následujícím, posledním dostihu mítinku pak dvojice Nikol Zapletalová a čtyřletá klisna Sambra obsadila druhé místo v Ceně společnosti Tipsport, rovině IV. kat. na 2 200 m.

Před prakticky celkovým ochromením nejen dostihového sportu se 10. října uskutečnil jeden z posledních mítinků letošní dostihové sezóny. Svou dostihovou premiéru, a to vítěznou, zde v Ceně společnosti Tipsport, rovině III. kat. na 1 400 m,s žokejem Janem Vernerem absolvovala svěřenkyně Pavla Tůmy, dvouletá klisnaJean Bluez dostihové stájeDr. Charvát.

11. října upírala nejen odborná veřejnost pozornost na program pardubického dostihového dne, jehož vrcholem byl 130. ročník Velké pardubické a který se poprvé v historii konal s ohledem na pandemii Covid-19 bez diváků. Ani zde samozřejmě nechyběli svěřenci na Bruntálsku působících trenérů. Pojďme se podívat na výsledky alespoň některých z nich.

Trenérka Veronika Lempochnerová z Horní Moravice měla na startovní listině dvou z deseti dostihů pardubického mítinku tři ze svých svěřenců. Nejlépe si vedl a třetí místo obsadil zástupce dostihové stáje Nýznerov, čtyřletý valach Hamis, jenž s žokejem Janem Odložilem obsadil třetí místo v Ceně Kudy z nudy – Ceně ČASCH, steeplechase crosscountry I. kat. na 4 200 m. Do bojů o dobré umístnění pak do devátého dostihu, Poháru BICZ holding 2020, steeplechase crosscountry III. kat. na 4 600 m,odstartoval pětiletý Motiv, který však dostih nedokončil, a devítiletý valach Valtz, jenž s žokejem Sertashem Ferhanovem obsadil čtvrté místo. Dostihu se zúčastnil i šestiletý valach Čmelák trenéra Antonína Nováka, který s žokejem Petrem Tůmou obsadil osmou příčku.

Z pětice koní trenéra Pavla Tůmy, zástupců modrožlutých barev DS Dr. Charvát, jediné vítězství zaznamenal pětiletý valach Roncal, který s přehledem zvítězil veZlaté sponě tříletých – Ceně holdingu BICZ, přes PP I. kat. na 3 200 m. V druhém dostihu dne, v Křišťálovém poháru města Pardubic, (PP) NL na 3 400 m,bojovala o vítězství až do samého závěru pětiletá klisna Cheminée, jež nakonec s žokejem Janem Faltejskem obsadila druhé místo. Čtvrtý dostih a čtvrté místo bylo výsledkem desetiletého Anakinga. Šesté místo v osmém dostihu pak připadlo sedmiletému valachoviSaint Joseph.
Výsledek 130. velké pardubické se Slavia pojišťovnou se záštitou ministerstva zemědělství,steeplechase crosscountry L–6 900 m, je asi všeobecně znám. Z našeho pohledu jistě všechny zajímalo, jak si povede předloňský vítěz a v minulém ročníku po kolizi na Taxisově příkopu neúspěšný devítiletý valach Tzigane du Berlais. Do dostihu odstartovalo osmnáct koní a jezdců, cíle však dosáhlo jen třináct z nich. Jednou z těchto dvojic byl i zmíněný Tzigane du Berlais, který s žokejem Janem Faltejskem obsadil pátou příčku.

Autor: Miroslav Škoda