MSK | S prvními školními dny, kdy žáci základních škol po prázdninách usedají do svých školních lavic, je důležité, aby při cestě do školy a ze školy byli obezřetní a mysleli také na svou bezpečnost.

Proto preventisté moravskoslezské policie ve spolupráci s dopravními policisty v rámci celorepublikového projektu „Zebra se za Tebe nerozhlédne“, každoročně v prvním školním týdnu působí na přechodech pro chodce v blízkosti základních škol a oslovují školáky, aby nepodceňovali možná rizika při pohybu na dopravních komunikacích a v jejich blízkostech.

Ani tento školní rok 2020/2021 nebude výjimkou. Děti se mohou ráno před zahájením výuky s policisty setkat například v Bruntále, Krnově, Karviné, Českém Těšíně, Ostravě, Frýdku-Místku a Třinci.

Jak již mnohdy bývá, kolize vozidla s chodcem je převážně způsobena samotnou nepozorností, kdy se chodec před vstupem do vozovky řádně nerozhlédne, nesoustředí se na provoz vozidel například poslechem hudby přes sluchátka, baví se s kamarádem, za snížené viditelnosti není vybaven reflexními prvky apod.
Je zdůrazňováno, že rovněž chodec je účastníkem provozu na pozemních komunikacích a proto musí respektovat určitá pravidla.

„…i osoba, která tlačí nebo táhne sáňky, dětský kočárek, vozík pro invalidy nebo ruční vozík o celkové šířce nepřevyšující 600 mm, pohybuje se na lyžích, kolečkových bruslích nebo obdobném sportovním vybavení anebo pomocí ručního nebo motorového vozíku pro invalidy, vede jízdní kolo, motocykl o objemu válců do 50 cm3, psa a podobně.“

Dopravní výchova by neměla být dětem vštěpována pouze ve školských zařízeních, ale hlavně v rodinách dětí, které by si měli tuto činnost zautomatizovat.

Proto nezapomínejte:

Pro Vaši bezpečnost při cestě do školy si zvolte takovou cestu, která bude nejméně riziková.
Po chodníku choďte vždy vpravo.
Po silnici choďte vlevo při krajnici.
Přecházejte na místech tomu určených (přechody, nadchody, podchody pro chodce)
Před vstupem na přechod se rozhlédněte, přecházejte po přechodě vpravo, během přecházení se ještě jednou ujistěte, že nic nejede.
Přecházej pouze na zelenou, nepřecházej mezi auty.
Ne vždy má chodec přednost, tu dávejte vozidlům IZS (hasiči, policie, záchranka), která mají zapnutá výstražná zvuková či světelná zařízení.
Používej reflexní prvky za snížené viditelnosti, v zimním období, v době nepřízně počasí (déšť, sníh, mlha).
V případě přepravy do školy vozem, dbejte na bezpečnostní pásy a bezpečné vystupování.
Při jízdě MHD vstupujte k autobusu apod., až když zastaví na zastávce.

Dětem preventisté zpříjemní první dny školy tím, že si s sebou odnesou nejen cenné rady, ale také dárečky v podobě reflexních prvků, úkolníčků a sešitů.

Zdroj: Policie ČR