MSK | Po přestávce, vynucené v loňském roce protiepidemickými opatřeními, se záchranáři ZZS MSK v sobotu a neděli (18., 19.9.) účastnili, stejně jako v minulých letech, Dnů NATO. Akce tradičně proběhla v areálu letiště Mošnov u Ostravy.

Foto: ZZS MSK

Záchranáři koordinovali zdravotnickou péči v místě konání a podíleli se na jejím poskytování; své zástupce měli rovněž ve štábu akce. Týmy ZZS pracovaly samozřejmě i v rámci statických ukázek pro návštěvníky.

Pokud jde o aktivní poskytování kvalifikované pomoci v místě akce, byla pro případ vážných zdravotních obtíží návštěvníků k dispozici plně vybavená sanitní vozidla a posádky ZZS MSK. Další sanitky se účastnily coby ukázkové v rámci statické části programu, ale byly po celou dobu plně k dispozici pro zásah v případě výskytu mimořádné situace.

V průběhu soboty a neděle bylo v areálu ošetřeno záchranáři a dalšími subjekty čtyřiačtyřicet návštěvníků. Nikoho z nich nebylo nutno transportovat do nemocnice. U ošetřených se jednalo o stavy interní povahy i úrazy, vesměs lehčího charakteru.

V rámci statických ukázek představily dvě desítky záchranářů svou práci a vybavení veřejnosti, a to i s praktickými ukázkami. Úplnou novinkou byla přítomnost zástupců letecké záchranné služby se součástmi jejich vybavení, k vidění bylo i letos Mobilní simulační centrum – sanitní vozidlo, které záchranářům slouží pro výuku a nácviky odborných činností.

Práci posádky uvnitř vozidla přitom mohli návštěvníci sledovat na obrazovce umístěné venku, protože pracoviště je ve svém interiéru vybaveno mimo jiné i kamerami. K prohlédnutí byla i letos plně vybavená zásahová vozidla, včetně speciálního sanitního automobilu týmu pro speciální činnosti.
Velikým lákadlem nejen pro děti, ale i dospělé návštěvníky, se stala soutěž v poskytování nepřímé srdeční masáže, které se hojně účastnili malí i velcí. Vždy pětice soutěžících měřila svou dovednost pod kontrolou záchranářů, a to za elektronického hodnocení kvality jejich masáže. Edukace veřejnosti tak probíhala zábavnou formou a přiměla k zapojení stovek návštěvníků. Tato zkušenost ukazuje, že jde o velmi efektivní možnost proškolení laiků v život zachraňujících úkonech.

Pro velký zájem návštěvníků probíhaly i letos komentované ukázky poskytování přednemocniční neodkladné péče, které záchranáři opakovaně předváděli v prostoru svého stanoviště. Pro děti byl ve spolupráci s partnerským Nadačním fondem Kryštůfek připraven zábavně-edukační program a po splnění několika úkolů byly odměněny drobnými dárky nadačního fondu a záchranné služby.

Foto: ZZS MSK

Zdroj:  Lukáš Humpl, tiskový mluvčí ZZS MSK