MSK | Akce tradičně proběhla v areálu letiště Mošnov u Ostravy. Záchranáři koordinovali zdravotnickou péči v místě konání a podíleli se na jejím poskytování, své zástupce měli rovněž ve štábu akce. Týmy ZZS pracovaly rovněž v rámci statických ukázek pro návštěvníky. Akce se konala v sobotu 21 a v neděli 22. září 2019.

Foto: HZS MSK

Pokud jde o aktivní poskytování kvalifikované pomoci v místě akce, byla pro případ vážných zdravotních obtíží návštěvníků k dispozici plně vybavená sanitní vozidla ZZS MSK a samozřejmě i jejich posádky. Další sanitky se účastnily coby ukázkové v rámci statické části programu, ale byly po celou dobu plně k dispozici pro zásah v případě výskytu mimořádné situace.

V průběhu soboty a neděle byla v areálu ošetřena záchranáři, členy Rescue Ostrava a armádními zdravotníky, stovka návštěvníků. Z tohoto počtu bylo nutno osm pacientů transportovat do nemocnice. U ošetřených se jednalo o stavy interní povahy i úrazy, nezaznamenali jsme však případ, kdy by v místě konání došlo ke zdravotnímu postižení, jež by bezprostředně ohrožovalo lidský život.

V rámci statických ukázek představily dvě desítky záchranářů svou práci a vybavení veřejnosti, a to i s praktickými ukázkami. Úplnou novinkou byla přítomnost zcela nového Mobilního simulačního centra – sanitního vozidla, které začíná záchranářům sloužit pro výuku a nácviky odborných činností. Práci posádky uvnitř vozidla přitom mohli návštěvníci sledovat na obrazovce umístěné venku, protože pracoviště je ve svém interiéru vybaveno mimo jiné i kamerami. K prohlédnutí byla i letos plně vybavená zásahová vozidla, včetně speciální sanitní automobil týmu pro speciální činnosti.

Druhou novinkou se stala soutěž v poskytování nepřímé srdeční masáže, které se hojně účastnili dětští i dospělí návštěvníci. Vždy šestice soutěžících měřila svou dovednost pod kontrolou záchranářů a za elektronického hodnocení kvality jejich masáže. Edukace veřejnosti tak probíhala zábavnou formou a přiměla k zapojení přibližně dvou tisíc návštěvníků. Tato zkušenost ukazuje, že jde o velmi efektivní možnost proškolení laiků v život zachraňujících úkonech.

Pro velký zájem návštěvníků probíhaly i letos komentované ukázky poskytování přednemocniční neodkladné péče, které záchranáři opakovaně předváděli v prostoru svého stanoviště. Pro děti byl ve spolupráci s partnerským nadačním fondem Kryštůfek připraven zábavně-edukační program a po splnění úkolů byly odměněny drobnými dárky.

Foto: HZS MSK

Zdroj: ZZS MSK

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.