VRBNO POD PRADĚDEM (FOTO) | Sedmatřicetiletý Zdeněk Rybár z Vrbna pod Pradědem se aktivně podílí na rozvoji volnočasových aktivit pro mladé lidi. Zároveň se stará o vrbenský skatepark. Podrobnosti prozradil v rozhovoru pro redakci zpravodajství STA Bruntálsko.
Patříte mezi aktivní osobnosti na Vrbensku. Jaké je Vaše každodenní povolání?
„Už přes deset let pracuji ve firmě BIT POWER s.r.o., která se zabývá elektronikou nejen v automobilovém průmyslu. Jsem zaměstnán jako administrativní pracovník.“
Co Vás nejvíce baví mimo Vaši práci? Jak trávíte volný čas?
„Každým rokem je volného času méně a méně. V létě trávím volný čas především ve skateparku aktivním ježděním, ale také údržbou celého areálu. V průběhu léta se snažím pomáhat s organizací skateboardových závodů mimo Vrbno pod Pradědem, a to především jako rozhodčí.“
V zimním období často trávíte na horách. Redakci STA Bruntálsko jste letos poskytl také fotografie z Pradědu. Co Vás na zimních radovánkách nejvíce baví?
„Už od malička jsem jezdil na lyžích. Asi v roce 1991 se k nám na sjezdovku ve Vrbně pod Pradědem dostal snowboarding. To byla pro mě zcela okamžitá změna a závodní lyže se mohly nadobro zamknout do sklepa. Na Praděd jezdím v zimě pravidelně každý volný den. Třetí sezónu jezdím na splitboardu, což je podélně rozříznutý snowboard, na kterém vyšlápnu kopec jako na skialpech a po složení dohromady mám klasický snowboardu na sjezd. Šlapání kopců před samotným sjezdem je skvělý relax. Posouvám si tak své hranice a dostanu se na místa, která pro mě na obyčejném snowboardu byla nedostupná. Člověk najednou není odkázán pouze na vleky, kde se lidi předhání ve frontách. Díky splitboardu dostává člověk téměř neomezené možnosti ježdění ve volném terénu (prašanu).“
Věnujete se jen zimnímu sportu anebo máte ještě i jiné aktivity? Třeba fotografování? Co Vás na tom nejvíce baví?
„V létě je to samozřejmě hlavně skateboarding a procházky v přírodě, které mám moc rád. Když jsem někde u vody, beru s sebou paddleboard. Mám propádlovanou celou Slezkou Hartu nebo taky Slovinské jezero Bohinj. Na tomto sportu mě baví absolutní volnost a možnost objevovat veškerá zákoutí přírody. Nejkrásnější jsou na Slezské Hartě pádlovačky při západu slunce a návraty k břehu za svitu měsíce.“
Ve Vrbně se věnujete projektům okolo skateparku a aktivitám jak uvnitř, tak venku. Čemu přesně se v této oblasti věnujete?
„Snažím se o udržování pořádku ve skateparku a jeho okolí. Mojí snahou je, aby bylo ve skateparku čisto. Pokud k nám přijede někdo z velkého města, tak je to hlavně za krásou Jeseníků a čerstvým vzduchem. Budovat v místních dětech vztah k přírodě je trochu složitější záležitost, ale pevně věřím, že vše okolo ekologie někdy pochopí. Nezbytnou součástí je samozřejmě provoz kryté minirampy, kterou se nám podařilo postavit v jedné z hal bývalých sklárnách. Ta slouží především k ježdění v zimním období a v létě v případě nepříznivého počasí. Díky této hale máme momentálně nejlepší podmínky na Moravě. Snažíme se organizovat koncerty kapel a zlepšit tím kulturní život pro mladé v našem kraji. Za rok 2018 nás navštívilo ve skateparku a hale asi 25 kapel. Nedílnou součástí činnosti jsou také sociální sítě, psaní různých reportů, plakátů, pozvánek a v neposlední řadě správa financí.“
Jaké jsou Vaše cíle v této oblasti?
„Nadále udržovat výborné podmínky pro skateboarding a pořád aktivně jezdit. V následujícím období bych rád rozšířil skatepark o multifunkční hřiště, které bylo původně součástí projektu. Chtěl bych také vybudovat důstojné zázemí skateparku včetně sociálního zařízení. Momentálně máme pouze ohniště a jednu mobilní toaletu. Mým cílem je vytvořit oblíbené místo, podpořit turismus v Jeseníkách a především ukázat mladým generacím správnou cestu.“
Co všechno realizujete pro veřejnost? Na co se případně mohou těšit v letošním roce?
„První skateboardové závody jsem organizoval v roce 1998. Každým rokem jsou tyto závody větší. Od minulého roku jsou součástí každé naší akce koncerty. V tomto roce plánujeme Svatojánskou noc pro děti společně s Petrem Sovadinou a jeho trampským oddílem Vrbenských lišáků. V polovině července budeme pořádat závody ve skateparku společně s koncertem tří kapel. Letos chceme tuto akci pojmout ve znamení chilli pochoutek a dobrého občerstvení. V hale chystáme společně s Jakubem Rektoříkem dvě hudební akce spojené s ježděním v minirampě.“
Jak nákladné jsou všechny akce? Kde sháníte finanční prostředky? Kdo Vás případně financuje a jak byste potřebovali pomoci od veřejnosti?
„Tyto akce jsou organizovány nízkonákladově. Pokud nám někdo s organizací pomáhá, tak je to ve většině případů bez finanční odměny. Největším finančním zdrojem je samozřejmě Město Vrbno pod Pradědem, které nás jako oddíl skateboardu spadající pod TJ Sokol Vrbno pod Pradědem podporuje. Dále máme menší sponzory na konkrétní akce, ale jedná se spíše o věcné ceny do závodu apod. Například krytou minirampu jsme téměř z poloviny zafinancovali z finančních a materiálních darů kamarádů a široké veřejnosti. V hale nám návštěvníci dávají dobrovolné vstupné, které slouží na provoz haly. Naší snahou je najít další sponzory a dále rozvíjet veškeré akce. Momentálně sháníme ochotného projektanta k dokumentaci zázemí ve skateparku.“
Jste členem Sportovní komise, která je poradním orgánem Rady města Vrbna pod Pradědem. Na čem jiném byste se chtěl ještě podílet?
„Kromě sportu a turistického ruchu mám v plánu nějakým způsobem zapracovat na ochraně přírody. Máme kolem sebe nádherné Jeseníky a často se divím, co vše z procházek v lese přinesu. Nová generace se musí naučit přírodu chránit a pečovat o ni, než bude pozdě.“
Co byste závěrem vzkázal našim čtenářům?
Všem čtenářům, kteří mi s něčím pomohli, z celého srdce děkuji, protože bych to vše kolem sám nezvládl. A ostatním bych rád vzkázal, ať dělají věci, které je dělají šťastnými.“
Zdeněk Rybár
Věk: 37 let
Vzdělání: Gymnázium a Sportovní gymnázium Vrbno pod Pradědem
Rodina: svobodný
Koníčky: Skateboard, Splitboard, Snowboard, Paddleboard, příroda
Motto: „Lidé by měli vědět o přírodě, ne příroda o lidech.“
Připravili: Zdeňka Spurná, Radek Vráblík