BRUNTÁL, OPAVA | V rámci spolupráce mezi bruntálskou policií a Věznicí Opava vyrobili odsouzení látkové a dřevěné hračky, které budou sloužit policistům při práci s dětskými obětmi trestných činů nebo jiných závažných událostí. Hračky, které odsouzení vyrobili, jsou dřevěné (traktůrky, vláčky, figurky známé z pohádek) a také látkové.  Na konci prosince je předal ředitel věznice Turok do rukou vedoucího územního oboru Bruntál Radovanu Krygelovi.

Foto: Policie ČR

„Důležité pro práci policistů je navázání důvěry se zasaženým člověkem. V případě dětí je toto zvlášť důležité a hračky jsou skvělou pomůckou pro navození přívětivější a klidnější atmosféry. Prostřednictvím spontánní hry dítě lépe navazuje osobní kontakt jak s policistou, tak s jiným odborníkem, lépe vyjádří děj události, který není například schopné vyjádřit slovně. Výslech se tak stává méně traumatizujícím zážitkem, což je cíl této spolupráce,“ sdělila mluvčí bruntálské policie Pavla Jiroušková.

Odsouzení tyto hračky vyrobili v rámci programu zacházení. „Dřevomodelářská dílna, která je na Krnovské ulici, má již dlouhou tradici a hračky zde vyrobené dělají radost dětem v nejedné opavské školce. Rovněž také hadroví panáčci, kterému se věnují ženy na Olomoucké ulici, již putovali i na policii v Čechách nebo na dětské oddělení opavské nemocnice a své místo mají i ve speciální výslechové místnosti v Opavě. Pro odsouzené je velmi důležité, že mohou udělat pro změnu něco užitečného, obzvláště, jde-li o děti,“ řekla dále Jiroušková.

„Oceňujeme vstřícnost opavské věznice a všem, kteří se na výrobě hraček pro dětské oběti podíleli, děkujeme. Věříme, že hračky budou dětem alespoň malou pomocí při zvládání těžkých životních situací,“ řekla závěrem Jiroušková.