BRUNTÁL | Technické profese a řemesla představili zástupci škol a zaměstnavatelů návštěvníkům veletrhu Artifex, který se konal ve čtvrtek 16. listopadu ve Společenském domě v Bruntále. Prezentovalo se zde sedmnáct středních škol a jedenáct zaměstnavatelů. Letošní ročník představil návštěvníkům třicet pět oborů.

Foto: MěÚ Bruntál

Například zástupci Střední odborné školy a Základní školy, Město Albrechtice návštěvníkům přiblížili náplň studia oboru zahradník – aranžér. „Naši žáci po dokončení studia určitě uplatnění mají. Poptávka po úpravách zahrad v dnešní době je vysoká. Naše bývalá žákyně například provozuje vlastní zahradnictví,“ informovali zájemce.

O své budoucnosti má jasno budoucí opravářka zemědělských strojů Jana Tanečková ze Střední odborné školy v Rýmařově. „Chystáme se s mamkou do Německa. Prý tam je nedostatek traktoristů, tak to bude určitě i dobře placená práce,“ prozradila Jana, která si pochvalovala obor, který si vybrala. „Hrabat se v motoru je výborné, člověk si zašpiní ruce a je aspoň vidět, že pracoval,“ pokračovala Jana Tanečková a dodala: „Ve škole si uděláme svářečák, řidičáky, pracujeme na soustruhu. Která holka může říct, že si umí opravit auto.“

Velký zájem byl také o stánek Střední průmyslové školy a Obchodní akademie v Bruntále, kde si mohli zájemci například prohlédnout programy, v kterých pracují studenti oboru Dopravní prostředky se zaměřením Strojírenství pro automobilový průmysl.  Mohli také vyzkoušet trenažéry simulující jízdu v autě krnovské Střední školy automobilní. Nabídku oborů představily kromě místních škol také školy z Opavy, Olomouce, Havířova a Zábřehu. Návštěvníci veletrhu měli možnost poradit se o své budoucí profesi s odborníky z úřadu práce.

Veletrh pořádalo Kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR v Bruntále ve spolupráci s Městským úřadem v Krnově, Městským úřadem v Bruntále, středními školami a zaměstnavateli. Veletrh byl určený školákům i veřejnosti.

Zdroj: MěÚ Bruntál