MSK | Letní sezóna s sebou každoročně přináší typické úrazy a zranění, mezi něž patří také nehody cyklistů. První dny s letními teplotami znamenají pro záchranáře v Moravskoslezském kraji výrazný nárůst těchto událostí. Jen během uplynulého víkendu (sobota a neděle 5. – 6. 6.) museli zasahovat u dvou desítek zraněných cyklistů, a to napříč všemi okresy. Dalšími pacienty se stali rovněž čtyři jezdci na koloběžkách a elektro koloběžkách.

Foto: ZZS MSK

„Mezi příčinami nehod byly prosté pády, nárazy do překážky – zábradlí či automobilu, v jednom případě také střet dvou cyklistů. Kromě dospělých ošetřovali záchranáři také čtyři cyklisty v dětském věku. Většina poranění byla lehčího nebo středně těžkého charakteru,” sdělil Lukáš Humpl, tiskový mluvčí ZZS MSK

„Závažné zranění páteře utrpěl pětačtyřicetiletý muž na Karvinsku, který v neděli 6. června po poledni při jízdě na kole narazil do kamionu. Na místě události zasahovala posádka letecké záchranné služby spolu s týmem RZP. Pacient byl za pomoci vyprošťovacího rámu uložen do podtlakové matrace, zajištěn krčním límcem a nitrožilně podanými léky. Po dalších opatřeních jej vrtulník šetrně transportoval do traumatologického centra FN Ostrava,” popsal jeden z vážných případů mluvčí. 

Cyklisté patří mezi nejvíce zranitelnou skupinu účastníků silničního provozu. Na místě je proto výzva k opatrnosti při cyklistice, a to jak na silnicích, tak i mimo ně. Stejně tak by mělo být samozřejmostí používání ochranné přilby a případně dalších prostředků, které mohou výrazně zmírnit následky nehody.