KRNOV | S vynikající zprávou před letními prázdninami přichází lékaři krnovské nemocnice. Pro pacienty, kteří utrpěli zlomeninu a právě chystají odjezd na dovolenou, totiž letní koupání nepříjemným úrazem nekončí. Místo klasické sádry si pacienti mohou připlatit za novou speciální fixaci OPENCAST. S tou je možné opakovaně chodit do vody, aniž by se porušila. 

Foto: SZZ Krnov

Novinku má krnovská nemocnice k dispozici od prvních červnových týdnů. Fixace OPENCAST nemá s klasickou sádrou mnoho společného. Jedná se o mřížku z karbonových vláken. 

„Materiál v podobě bílé mřížky stačí nahřát horkým vzduchem ve speciální „troubě“, aby změknul a vytvaroval se přesně podle končetiny. Pacient s takovou fixací se nemusí nijak omezovat při mytí, sprchování ani koupání. Většina vody mřížkou jen proteče, a zbytek se snadno vysuší ručníkem nebo fénem.  OPENCAST je zcela prodyšný, takže pokožka nebude svědit. Jde o hygienické řešení, a navíc zraněná končetina stále bude pod vizuální kontrolou. Nasazování nahřáté mřížky za pomoci plastových svorek zabere pár minut. Sejmutí je stejně snadné a rychlé,” představil novinku ortoped krnovské nemocnice MUDr. Rostislav Kocián. 

Novinku doporučí 

V krnovské nemocnici jsou zatím k dispozici dvě varianty fixace OPENCAST, které poslouží především pacientům chirurgie a ortopedie. Jde o fixaci předloktí, která znehybní zápěstí, a vysokou fixaci, která znehybní loket. Podle lékařů bude v nejbližší době uvedena na trh také fixace pro dolní končetiny. 

„Tato fixace má široké spektrum využití, ale primárně je určená na nekomplikované zlomeniny a podvrtnutí. Vhodnost aplikace vždy posoudí lékař. U nás v krnovské nemocnici bude fixace OPENCAST k dispozici na chirurgické a ortopedické ambulanci, pokud to lékař vyhodnotí jako vhodné řešení,“ pokračoval lékař Rostislav Kocián. Konečné slovo bude mít ale pacient, jelikož si musí za OPENCAST připlatit. 

Opakované užití

Fixace vhodná ke koupání je považována za nadstandard. „Pacient rozhodne, zda toto řešení chce nebo ne. Předem musí vědět, že za OPENCAST zaplatí plnou cenu. Krátká fixace na zápěstí u nás vyjde na 2500 korun a vysoká stojí 4100 korun. Výhodou je, že pacient, který si fixaci koupí, ji může použít opakovaně. Pokud v budoucnu utrpí podobný úraz, může přijít do nemocnice s vlastní fixací, a my mu ji pouze nahřejeme a nasadíme. Nebo ji můžeme nasadit někomu jinému. Je snadné fixaci zkrátit nebo zmenšit, pokud si třeba první zlomeninu vyléčil dospělý a druhou si má léčit dítě. Fixace se dá snadno poupravit i v případě, když se během léčby objeví nebo splaskne otok,“ řekl Rostislav Kocián. 

OPENCAST je ideální pro děti, proto u mladých pojištěnců VZP do 18 let pojišťovna zpětně proplatí příspěvek. 

Snadná manipulace

OPENCAST je vyroben z materiálu, který je dostatečně tuhý a pevný, aby zafixoval zlomeninu. Fixaci lze využít také po operacích končetin.  „Předpokládáme největší zájem u dětských pacientů. Možnost koupání jistě potěší i ty, kteří utrpěli úraz před odjezdem na dovolenou. OPENCAST je vhodné řešení pro pacienty s lupénkou a kožními problémy. Mřížka garantuje, že kůže stále bude na vzduchu, nepotí se a je dostupná pro kontroly a léčbu. Pokud je nutné ošetřovat zranění nebo pooperační ránu, stačí v mřížce vystřihnout okénko, aby se fixace nemusela sundávat. Ani při rentgenování se nemusí sundávat, protože materiál je pro tyto paprsky průchozí,“ dodal ortoped Rostislav Kocián. 

S OPENCASTEM se nedoporučuje navštěvovat sauny, kde by dlouhodobým působením vysokých teplot mohlo dojít k nežádoucí deformaci nebo uvolnění.

Zdroj: SZZ Krnov