KRNOV | Jedinečnou možnost nahlédnout do nitra nemocnice měli žáci devátých a osmých tříd Základní školy Žižkova Krnov. Cílem exkurze, kterou s nemocnicí domluvil Moravskoslezský pakt zaměstnanosti, bylo představení nemocnice a také přiblížení jednotlivých zdravotnických profesí.

Foto: SZZ Krnov

Tři desítky žáků si nejdříve vyslechly krátkou prezentaci. „Pravidelně naši nemocnici prezentujeme na univerzitách či středních zdravotnických školách. Setkání s tak mladými lidmi, kteří si budou teprve vybírat střední školu či učiliště bylo první, ale zajímavé. Zjistili jsme, že většina žáků má v rodině či svém okolí zdravotníka. Mnozí se o práci zdravotníků zajímají, ale o fungování nemocnice toho moc neví. A právě toto představení bylo prioritou setkání,“ uvedl personálně-marketingový náměstek krnovské nemocnice Jiří Krušina.

Náměstkyně ošetřovatelské péče Šárka Tavandzi žákům popsala práci zdravotníků a provedla je dětským oddělením a moderně vybavenou rehabilitací. „Bylo příjemné potkat tolik mladých lidí, kteří se zájmem poslouchali prezentaci a utvářeli si názor na nemocnici. Všimla jsem si, že žáky nejvíce zaujalo povídání o týmové práci a o době covidu, kdy jsme uzavřeli řadu neakutních oddělení a všichni vzájemně bez ohledu na zaměření bojovali o životy pacientů. Věřím, že prezentace mnohým žákům přiblížila jednotlivé zdravotnické profese a při volbě dalšího studia si vyberou některou ze středních zdravotnických škol, případně gymnázium, aby se mohli stát zdravotními sestrami nebo lékaři,“ sdělila náměstkyně ošetřovatelské péče krnovské nemocnice Šárka Tavandzi.

Žákům se exkurze v nemocnici líbila. „V nemocnici jsem byla poprvé. Nevěděla jsem, že je tak velká a hlavně pěkně vybavená. Sice jsme se nemohli podívat všude, ale pustili nám video, ve kterém byla všechna oddělení i operace. V rámci prohlídky jsme mohli i na dětskou intenzivní péči,“ prozradila Terezka, která by ve zdravotnictví ráda pracovala. Hned po exkurzi žáci vyplnili anonymní dotazník. Z jeho výsledků je zřejmé, že prezentace, prohlídka nemocnice i interaktivní část, žáky zaujala na bezmála pět hvězdiček z pěti. Většina by také v nemocnici ráda pracovala.

Vedení nemocnice se dalším exkurzím škol z regionu nebrání. „V případě, že nám to umožní epidemiologická situace a bude zájem ze strany dalších škol, budeme rádi v exkurzích pro deváťáky pokračovat. Jde o jeden z mála způsobů, jak mladé lidi přesvědčit, aby se rozhodli pracovat ve zdravotnictví, které je sice náročnou, ale zároveň krásnou a nesmírně důležitou profesí,“ dodal ředitel SZZ Krnov Ladislav Václavec.

Foto: SZZ Krnov

Zdroj: SZZ Krnov