BRUNTÁLSKO | Druhý říjnový víkend patřil již tradičně pardubickému dostihovému závodišti. Na programu dvoudenního mítinku byl jeden rovinový a čtrnáct překážkových dostihů, včetně vrcholu tuzemské dostihové scény, 129. ročníku Velké pardubické 2019. Do bojů o dobrý výsledek vyslali, na Bruntálsku působící trenéři celkem 14 koní.

Trenér Pavel Tůma z dostihového centra z Dvorců u Bruntálu vyslal do Pardubic rovnou pětici svých svěřenců. Jako první se ve třetím dostihu sobotního programu, v Ceně společnosti BOHEMIA SEKT, s.r o. – Zlatá spona tříletých – proutky I. kat. na 3200 m. představil druhým místem zástupce DS Dr. Charvát FIRST OF ALL s ž. Janem Faltejskem.

Jak ž. Jan Faltejsek, tak i Pavel Tůma se během sobotního programu mohl těšit ze dvou vítězství, kdy modrožluté barvy stáje Dr. Charvát ovládly jak Křišťálový pohár města Pardubic, tak i Stříbrnou trofej.

V Křišťálovém poháru města Pardubic, proutky NL na 3400 m. zvítězila čtyřletá, klisna CHEMINÉE, která si tak na své konto připsala letošní pátý triumf v řadě.

Stříbrná trofej podporovaná sázkovou kanceláří BETINO, Steeplechase NL na 4400 m se pak stala kořistí devítiletého hnědáka ANAKINGA, který na sobě nenechal znát téměř čtrnáctiměsíční dostihovou pauzu a podobně jako CHEMINÉE svým soupeřům v cílové rovině utekl a zvítězil s náskokem 8 délek.

Jedno, avšak důležité vítězství si z Pardubic přivezla i trenérka Eva Záhorová z Dolní Moravice u Rýmařova. Zásluhu na tom má nejen zkušený překážkový ž. Jaroslav Myška ale především sedmiletý valach ARLINGTON. V Ceně Východočeské televize V1, Steeplechase IV. kat. na 3.900 m tato dvojice po tuhém boji zvítězila a na své konto si tak připsala druhý triumf nad překážkami v řadě.

Modrožlutým barvám DS Dr. Charvát se dařilo i v nedělním čtvrtém dostihu. Cenu společnosti PARAGAN s.r.o.,handicapovou (Stch. cc) III.kat. na 4600 m zcela jasně ovládl šestiletý tmavý valach SAINT JOSEPH s ž. Janem Faltejskem v sedle.

V posledním dostihu před samotnou VP, v Memoriálu kapitána Poplera skupiny Profireal Group (Stch.) crosscountry NL na 3300 m startoval desetiletý valach LIBERTIN stáje Luka-Vedral v tréninku Antonína Nováka z Malé Morávky. S Lukášem Matuským, jenž nahradil zraněného ž. Jana Odložila obsadil čtvrté místo.

Do hlavního dostihu 129. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou, (Stch. cc) L – 6900 m odstartovalo dvacet koní. Zatím co pro loňského vítěze TZIGANE DU BERLAIS s ž. Janem Faltejskem skončila cesta dostihem po skrumáži a následném pádu na Taxisově příkopu, polokrevný valach TEMPLÁŘ z tréninku Antonína Nováka dostih dokončil a s ž. Martinem Liškou obsadil dvanácté místo. Vítězem letošního ročníku VP se stal svěřenec legendárního Josefa Váni devítiletý valach THEOPHILOS s ž. Josefem Bartošem.

20. října si v Mostě odbyl svou premiéru na dostihové draze dvouletý hřebec SWINGING THOMAS. Zástupce stáje Dr. Charvát, jenž je v tréninku u Pavla Tůmy ve Dvorcích u Bruntálu nakonec obsadil s ž. Janem Vernerem pěkné druhé místo v Ceně EBF, roviny kategorie: III. na 1600m.

20. říjen byl i dostihovým dnem na bratislavském závodišti. Svou účastí a konečným pátým místem se zde v Memoriálu RNDr. Juraja Gressnera, roviny II. kat. na 1200 m, představila svěřenkyně Evy Záhorové, tříletá klisna MYRNA DS Syndikát V3J s jezdkyní Lucií Baluchovou.

26. října proběhl na pardubickém závodišti, závěrečný dostihový den. Zcela posledním dostihem mítinku byla Cena správce dráhy Pardubického závodiště (Stch. cc.) IV.kat. na 3400 m ve kterém startoval čtyřletý valach MOTIV trenérky Veroniky Lempochnerové z Horní Moravice u Rýmařova. Dvojice MOTIV ž. Lukáš Matuský krásným a napínavým finišem vybojovala premiérové vítězství a uzavřela tak kapitolu pardubické dostihové sezóny roku 2019.

V pražské Chuchle Aréně se o den později, tedy 27. října, seřadilo na startu úvodního dostihu, CENA KLOKÁNKU ŠTĚRBOHOLY, rovina III. kat. na 2400 m. celkem jedenáct koní, včetně tříleté klisny DARALARy DS. Stáj Luka trenérky Evy Záhorové. Ta nakonec po malém zaváhání po startu a napínavém finiši v cílové rovině vybojovala s žk. Taťánou Mášovou druhé místo.

Dva starty a dvě vítězství. S takovou bilancí odjížděl z Prahy tým okolo Pavla Tůmy. Ve 13. ročníku CENY BĚLOUŠŮ CK MARTIN TOUR, Roviny II. kat. na 1600 m, pro 3leté a starší koně zvítězil čtyřletý bílý valach RES JUDICATA. Ten s ž. Janem Chaloupkou v závěru dostihu odrazil nápor loňské dvouleté šampionky Dark Absolu a vcelku lehce si tak na své konto připsal třetí vítězství v řadě.Vrcholem chuchelského mítinku byla 99. Cena prezidenta republiky. DostihI. kat. na 3200 m o 200.000 Kč. ovládl zástupce modrožlutých barev stáje JUDr. Jiřího Charváta. Úvodní část dostihu zpočátku vodila vítězka pěti ultravytrvaleckých dostihů RAVIELLA s Michalem Hroudou.

Naopak DOMINIQUE s ž. Janem Vernerem úvod dostihu započal ze zadních příček, poté však v cílové rovině dlouhým finišem o délku čtvrt porazil druhého v cíli Ile Jones. Jedničková vítězka Raviella poté proběhla cílem na předposledním místě. Pětiletý Dominique znamenal tímto vítězstvím dosud nejcennějšího vítězství dosavadní kariéry a trenér Pavel Tůma pak druhé vítězství v Ceně Prezidenta v řadě, když loňský ročník ovládl jím připravovaný BE MASTER.

Radovat se tým okolo Pavla Tůmy mohl téhož dne i v severoitalském Meránu. I zde to byl pro letošní rok poslední dostihový mítink, na kterém se představil i zástupce modrožlutých barev Dr. Charvát, sedmiletý valach NORTHERLY WIND . V PREMIO CHIUSURA (Stch.) kat. L na 3800 m získal o necelé dvě délky za vítězem s ž. Janem Faltejskem druhé místo.

Na švédském závodišti Blommeröd se 2 listopadu v St Eriks Pris (stch.) na 4500m představila zástupkyně stáje J. Jančar a syn + AB, sedmiletá hnědá klisna CARRY THE GLORY. Svěřenkyně trenérky Lempochnerové zastoupila český turf víc než dobře a pod vedením žokeje Thomase Boyera získala druhé místo.

3. listopadu si na hipodromu v italském Římě odbyl pod trenérem Pavlem Tůmou premiérový start hřebec KRONPRINZ stáje Dr. Charváta. Čtyřletý ryzák, zde startoval v Premio Ribot, Gr. 3. rovině na 1600 m a v poli 6 koní skončil na čtvrtém místě.

9. listopad byl ne jen posledním dostihovým dnem Chuchelského hipodromu, ale i závěrečním dnem tuzemské dostihové scény v České republice tohoto roku. Do čtvrtého dostihu odpoledne, v pořadí již sedmnáctistém prvním na zdejším závodišti odstartovala a třetí místo vybojovala Pavlem Tůmou připravovaná dvouletá klisna FALIRAKI s ž. Janem Vernerem.

Posledním, na bruntálsku připravovaným koňským atletem jenž se zúčastnil tuzemského dostihu, byl dvouletý hřebec SWINGING THOMAS DS Dr. Charvát. V rovinovém dostihu II. kat., Pražském Zimním favoritu na 1800 m vybojoval s ž. Janem Vernerem taktéž třetí místo.

Krátce po závěrečném dostihu hostila Chuchle Arena Praha první ročník Dne šampionů, na němž byli vyhlášeni nejlepší aktéři dostihové sezony 2019.

Mezi oceněné patřil i Pavel Tůma, jehož dvanáct vítězů z 23 startů a úspěšnost 52.2% mu vynesla druhou příčku v ,,NUTRIN CUP 2019“ trenérském šampionátu na překážkách. Poté co v letošním roce získal titul žokeje na překážkách, obsadil v šampionátu překážkových jezdců s deseti vítězstvími třetí místo Jan Odložil.

Autor: Miroslav Škoda