JESENÍKY | Pomoc si zavolal jeden z lidí přímo ze sedačky lanovky na dispečink HS Jeseníky krátce před čtvrt na dvě. „Sestavili jsme ihned tým osmi lidí a vyrazili k nehodě. Bylo jasné, že mnoho osob budeme muset dolů spustit pomocí lanové techniky. Naštěstí se to netýkalo všech, kteří uvízli,“ popsal situaci na místě Roman Fišnar, zasahující člen Horské služby Jeseníky s tím, že dispečer zároveň požádal o pomoc i členy HZS ze Šumperka a dalších míst.

Foto: Horská služba ČR, oblast Jeseník

Devadesát pasažérů se podařilo obsluze lanové dráhy postupně dostat do bezpečí v nouzovém režimu, tedy samospádem. „Ostatních dvaačtyřicet jsme evakuovali my a hasiči. Počasí nám zrovna nepřálo, hustě sněží, ve vyšších partiích je ostrý vítr. Lidé byli promrzlí a vzhledem k delší době, kterou strávili na sedačkách, i vystrašení a s tělesnými potřebami,“ uvedl k evakuaci Roman Fišnar. Dodal, že se záchranáři postupně spouštěli od horního konce lanovky směrem dolů.

Část uvízlých pak na zem dostali lanovou technikou na zem záchranáři HS, část lezecké družstvo jesenických hasičů. „V perfektní koordinaci jsme byli docela rychlí a nikdo nebyl naštěstí zraněný. Pasažéři dokonce nebyli ani výrazně prochladlí, takže jsme nemuseli použít připravené zabezpečení pro jejich zahřátí,“ doplnil Vítězslav Kaller, náčelník Horské služby Jeseníky. Celá záchranná akce skončila krátce před půl čtvrtou.

Foto: Horská služba ČR, oblast Jeseník

Foto: Horská služba ČR, oblast Jeseník