MALÁ MORÁVKA | U dvou případů těžkých zranění třiatřicetiletého běžkaře a třináctiletého lyžaře se v Karlově 13. února 2020 odpoledne setkaly vrtulníky z Ostravy a Olomouce.

Foto: Horská služba Jeseníky

První hlášení o úrazu přišlo na stanici HS v Karlově ve čtrnáct hodin. „Došlo k pádu mladého běžkaře, a to tak nešťastně, že podle všech příznaků jsme měli podezření na zlomeninu nohy ve stehně. To je velice bolestivé zranění a ztěžuje transport, takže jsme se po konzultaci s dispečinkem linky 155 Moravskoslezského kraje dohodli, že k nám vyšlou pro zraněného vrtulník,“ uvedl k prvnímu zásahu Martin Chalupa z Horské služby Jeseníky.

Ve chvíli, kdy vrtulník přilétal ke Karlovu, došlo v místním skiareálu k další nehodě. „Třináctiletý lyžař vyjel mimo sjezdovou trať, podjel pod vlekem a opodál prudce narazil do sloupu elektrického vedení. I on si nárazem přivodil zřejmě zlomeninu ve stehně a stejně tak i k němu byl povolán vrtulník, tentokrát z Olomouce,“ doplnil Marek Koněrza, zasahující člen HS Jeseníky.

V jednu chvíli tak u stanice Horské služby v Karlově stály dvě helikoptéry. „Jejich lékaři a posádky se ale dohodly, že si pacienty na místě vymění. Běžkař byl totiž z Olomoucka a chlapec má bydliště v Moravskoslezském kraji. Oba zranění tak byli transportování k dalšímu ošetření do nemocničních zařízení, které je pro jejich blízké lépe dostupné,“ komentoval převoz Martin Chalupa.

„Je vidět, že už probíhají jarní prázdniny. V horách a především na sjezdovkách se pohybuje mnohem víc lidí, než v jiných měsících. To sebou nese i větší počet zásahů a jen v Karlově měli dnes další dva. Všem proto doporučuji, aby pečlivě a stále dbali všech bodů Desatera FIS pro bezpečný pohyb na sjezdovkách a běžkařských tratích,“ důrazně varoval Vítězslav Kaller, náčelník Horské služby Jeseníky.

Foto: Horská služba Jeseníky

Zdroj: Horská služba Jeseníky

top