MSK | Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje se opět aktivně účastní týdne prevence dětských úrazů, tedy akce s názvem Stane se to ve vteřině. Pětidenního programu se v ostravském Avion Shopping Parku zúčastní celkem tři desítky školních tříd a probíhá denně do 13 hodin i pro veřejnost.

Foto: MSK

Preventivní práci s dětmi krajští záchranáři přikládají velký význam. Děti jsou zároveň velmi učenlivou skupinou, u které má edukace bezesporu smysl. Dozvědí se, jak se mají zachovat a co mají dělat, když v jejich blízkosti dojde k nějakému incidentu nebo zranění. Učí se správný postup při volání na tísňovou linku a spolupráci s operátorem, což je základ včasného a úspěšného zásahu záchranářů. Děti se taky seznámí se zásadami poskytování základní první pomoci u zraněného v bezvědomí, taky se dozví správný postup při krvácení, které může ve vážnějších případech ohrožovat život.

Zkušenosti záchranářů ukazují, že i menší děti si dokáží, jsou-li správně edukovány, v obtížné situaci velmi dobře poradit. Také proto jsou stanoviště ZZS v rámci této akce koncipována vždy na řádově desítky minut, aby mohly děti nejen zpracovat nové informace, ale zároveň si vyzkoušet život zachraňující úkony prakticky a osvojit si novou dovednost.

Zdroj: MSK

top