OPAVA | Slezská nemocnice v Opavě pořádá ve spolupráci s nadačním fondem Muži proti rakovině ve středu 27. listopadu Den urologické prevence. Vyšetření pro muže i ženy budou zdarma. Zájemci s sebou musí mít kartičku zdravotní pojišťovny.

Foto: uro. prevence – Den urologické prevence se uskuteční ve Slezské nemocnici již ve středu 27. listopadu.

Preventivní akce se uskuteční v urologických ambulancích pavilonu V od 07:30 do 12:00 a od 13:00 do 15:00 hodin. „Listopad je sice měsícem prevence onemocnění prostaty, ale ve Slezské nemocnici vyjdou 27. listopadu naši lékaři vstříc oběma pohlavím a budou provádět kompletní urologickou prevenci,“ uvedl ředitel nemocnice MUDr. Ladislav Václavec, MBA.
Ženy si mohou ultrazvukem nechat zkontrolovat ledviny a močový měchýř. Muži si mohou nechat navíc vyšetřit prostatu a varlata.

Dle primáře Urologického oddělení Slezské nemocnice v Opavě MUDr. Romana Staňka je vyšetření prostaty bezbolestné, ale trochu nepříjemné, a proto se mu řada mužů snaží vyhnout. Tím, ale zvyšují riziko, že právě u nich bude nádorové onemocnění metastazovat do dalších částí těla. „V posledních letech stoupá záchyt pacientů s rakovinou prostaty. Dobrou zprávou je, že klesá úmrtnost pacientů. To nejen díky kvalitnější léčbě, ale zejména skutečnosti, že se na rakovinu přijde včas,“ sdělil primář Staněk.

Celorepublikové statistiky o záchytu nádorového onemocnění prostaty a úspěšnosti léčby hovoří zcela jasně. „Při včasném zachycení nádorového onemocnění prostaty jsme schopni 98 procent mužů vyléčit. Pokud je nádorové onemocnění zachyceno pozdě, šíří se dále tělem, pak prudce klesá pravděpodobnost přežití dalších deseti let na přibližně 25 procent,“ uvedl primář.

Ten doporučuje návštěvu urologické ambulance všem mužům starším padesáti let a také mužům nad čtyřicet v případě, že jejich otec či dědeček trpěl nádorovým onemocněním prostaty. „Zájemci se mohou přijít nechat vyšetřit buď ve středu 27. listopadu v rámci Dne urologické prevence, nebo kdykoliv jindy. Kompletní vyšetření trvá přibližně patnáct minut,“ dodal primář Staněk.

Zdroj: Jiří Krušina, tiskový mluvčí SZZ Krnov a SN v Opavě